T-50i pistten çıktı

Roketsan-ATMACA-Banner

Endonezya Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ait T-50i tipi Jet Tekamül Uçağı, rutin eğitim uçuşu esnasında pistten çıkarak ağır hasar gördü.

Edinilen bilgiye göre 10 Ağustos 2020 tarihinde; Endonezya Ulusal Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı Endonezya Hava Kuvvetleri’ne ait KAI T-50i tipi Jet Tekamül Uçağı, rutin eğitim uçuşu esnasında henüz belirlenemeyen bir sebepten ötürü pisten çıktı ve ağır hasar aldı. Kuyruk numarası “TT-5006” olan uçağın pilotları olaydan yara almadan kurtulurken, kaza ile ilgili olarak soruşturma başlatıldı. Ağır hasar alan T-50i uçağının, kal mı yoksa tamir mi edileceği henüz belirsizliğini koruyor.

STM Banner

Güney Kore merkezli Korea Aerospace Industries (KAI) tarafından geliştirilen T-50 Jet Tekamül Uçağı, halihazırda Endonezya, Irak, Filipinler ve Tayland tarafından aktif olarak kullanılıyor. Azami 1.5 Mach hıza ulaşabilen uçak; 23.638lbs azami kalkış ağırlığına, 17.700lbs itki gücüne, 13.4 metre uzunluğa, 9.45 metre kanat açıklığına, 4.81 metre yüksekliğe ve 2 kişilik mürettebat kapasitesine sahip.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu