Tayland’da Dornier 228 DKU modernizasyonu

Roketsan-ATMACA-Banner

Tayland Kraliyet Donanması (Royal Thai Navy – RTN), envanterinde bulunan 7 adet Dornier 228 Deniz Karakol Uçağı’nın ikisi için modernizasyon sürecini başlattı.

İsviçre merkezli RUAG MRO International şirketi 05 Şubat 2021’de, RTN’ye ait 2 adet Dornier 228 deniz karakol uçağında modernizasyon çalışmaları yapmak üzere sözleşme imzaladığını duyurdu. Edinilen bilgiye göre; 25 yıl boyunca aktif olarak görev icra eden her iki uçağın da tabi tutulacağı modernizasyonu programı sayesinde, 15-20 yıl daha görevlerine devam edebilecek duruma gelmesi bekleniyor.

STM Banner

Uçaklar, modernizasyon çalışmaları için RUAG MRO’nun Almanya’daki tesisine Antonov An-124 nakliye uçakları ile götürülecek. Uçakların nakledilebilir hale gelmesi amacıyla yapılacak söküm işlemleri için ise şirket tarafından beş kişilik bir ekip görevlendirildi.

Yükseltme çalışmaları kapsamında, uçağa yeni cam kokpitlerin ve modern aviyonik sistemlerin kurulumu gerçekleştirilecek ve uçağın iç kısmına, kokpitine ve kabinlerinde modernizasyon çalışmaları yapılacak. Tüm bu modernizasyonlardaki amaç ise mevcut uçakları Dornier 228 NG’nin standartlarına getirmek.

Tayland Dornier 228 ile ilgili görsel sonucu

Program kapsamında ayrıca operasyonel birimler de güncellemelere tabi tutulacak. Birimler, yeni 360 derecelik deniz arama radarı, kızılötesi kameralar, görev yönetimi sistemi ve veri bağı sistemi ile donatılacak. Donanma personeline yeni ekipmanlar ve kabiliyetler için hem Almanya’da hem de Tayland’da eğitim verilecek.

Asia Pacific‘e göre RTN; münhasır ekonomik bölge devriyeleri, deniz istihbaratı, gözetleme, keşif ve arama kurtarma operasyonları için Dornier 228 deniz karakol uçağını kullanıyor.

Önerilen İçerik: Türk Donanması ilk P-72 Deniz Karakol Uçağını envantere aldı


Elif Funda ALTUN / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu