Hindistan’da gündem T-14 Armata anlaşması

Roketsan-ATMACA-Banner

Hindistan, Hindistan Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçları kapsamında T-14 Armata Ana Muharebe Tankı (AMT) tedariki için Rusya Federasyonu ile bir sözleşme imzalamaya hazırlanıyor.

Yeni nesil Rus T-14 Armata tankının ihracat sertifikasının onaylanmasının ardından Hindistan, bu ağır savaş araçlarının Hint Silahlı Kuvvetlerine tedarik edilmesi için Rusya ile bir sözleşme imzalamaya hazır olduğunu belirtti. Geçen yıl Hint basınında, Hint Ordusu’nun 500 adet T-14 Armata tankını satın alınmasıyla ilgili bilgiler yer almıştı. Söz konusu olası anlaşmanın, 4.5 milyar ABD Doları değerinde olması bekleniyor.

STM Banner

India Defense News’de belirtilene göre Hindistan ordusu, Rus araçlarına çok güveniyor ve olası Çin çatışması açısından İnsansız Hava Araçları (İHA) saldırısına direnebilecek Rus ağır tanklarının satın alınması çok önemsiyor. Hindistan’ın yanı sıra Cezayir, İran ve Belarus gibi ülkelere de Rus T-14 Armata tankına ilgi gösteriyor.

T-14 Armata AMT

T-14 Armata

T-14 Armata, Rus şirketi Uralvagonzavod (UVZ) tarafından geliştirilen yeni nesil bir ana muharebe tankıdır. Resmi olarak ilk kez Mayıs 2015’teki Moskova Zafer Bayramı Geçit Töreni’nde tanıtımı yapılmıştır. Tank; 10,8 m uzunluğunda, 3,5 m genişliğinde, 3,3 m yüksekliğinde ve 48 ton savaş ağırlığındadır. Tankın geçtiğimiz yıl Suriye’de testleri de yapılmıştı.

Önerilen İçerik: Rusya’nın En Modern Tankı: T-14 Armata

Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com


 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu