Türk Donanması ilk P-72 Deniz Karakol Uçağını envantere aldı

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, MELTEM-III Projesi kapsamında geliştirilen ilk P-72 Deniz Karakol Uçağı’nı düzenlenen törenle teslim aldı.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından yürütülen MELTEM-III Projesi kapsamında üretilen ilk P-72 Deniz Karakol Uçağı; kabul faaliyetlerinin tamamlanmasına müteakiben, geçtiğimiz günlerde TUSAŞ tesislerinde düzenlenen tören ile Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmişti. Milli Savunma Bakanlığı, söz konusu uçağın envantere alındığını açıkladı.

STM Banner

Konuyla ilgili olarak Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “MELTEM-3 projesi kapsamında TCB-751 kuyruk numaralı ilk P-72 Deniz Karakol Uçağı, TUSAŞ/Ankara tesislerinde yapılan törenle Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından teslim alındı ve Deniz Hava Komutanlığı Kartepe/Kocaeli’ye intikal ettirildi.

P-72 Deniz Karakol Uçağı’nın sınıfında envantere kazandırılan ilk uçak olması nedeniyle, Deniz Hava Komutanlığı Kartepe/Kocaeli’nde Donanma Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu’nun katılımı ile hizmete giriş töreni icra edildi.

Törende Deniz Kuvvetleri Komutanlığının P-72 Deniz Karakol Uçakları ile artan hava gücü ve mavi vatandaki etkinliği vurgulandı.” ifadelerine yer verildi.

P-72 Deniz Karakol Uçağı

P-72 Deniz Karakol Uçakları

P-72 Deniz Karakol Uçakları üzerine gelişmiş Radar Sistemi, Elektronik Destek Tedbirleri, Akustik İşleme Sistemleri, Taktik Veri Linki 11 ve 16, MK46 ve MK54 Torpido taşıma ve atma kabiliyeti gibi kritik sistemler entegre edildi.

Bu sistemler sayesinde uçaklar, Denizaltı Savunma Harbi, Su-üstü Savunma Harbi, İstihbarat, Gözetleme ve Keşif, Ufuk Üstü Hedefleme, Arama Kurtarma gibi önemli görevleri üstlenecek.

P-235 uçaklarında bulunmayan Link 16 sistemi, MK54 torpidosu taşıma ve atma gibi yeni özelliklere ilaveten P-72 uçakları daha uzun süre görev icra edebilecek kabiliyete sahip olacak.

İlk Deniz Karakol Uçağının teslimatını takiben 2021 yılı içinde, ilave 2 adet Deniz Karakol Uçağı ile 1 adet Deniz Genel Maksat Uçağının daha Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmesi planlanıyor.

MELTEM-III Mk54

Projede yerli ve milli sanayiinin rolü

Proje kapsamında Türk Sanayinin yoğun katılımı da sağlandı. TUSAŞ tarafından detay parça üretimi, uçak modifikasyonu, malzeme tedariki, yer ve uçuş testleri desteği ve Entegre Lojistik Destek aktiviteleri gerçekleştirildi.

ASELSAN tarafından ekipman tedariki sağlandı. Uçaklarımızda MİLSOFT tarafından geliştirilen Link 11 ve Link 16 sistemleri bulunuyor. Deniz Karakol Yer İstasyonu, HAVELSAN tarafından P-72 uçaklarına destek verecek şekilde güncellendi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, bugüne kadar Deniz Kuvvetlerimizin imkân ve kabiliyetlerini geliştirme hedefiyle birçok sistemi hizmete hazır hale getirdi. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın muharebe ve lojistik sahada gücüne güç katacak birçok hava, deniz, denizaltı ve lojistik projeleri de devam ediyor.

2021 yılı içerisinde Deniz Karakol Uçaklarımıza ait görev sistemlerinin 3 yıl süreli lojistik destek hizmetini başlatarak tedarik edilen sistemlerin işletme ve idamesinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na gerekli desteğin sağlanması planlanıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu