TCG ANADOLU’daki son durumu Bakan AKAR inceledi

Roketsan-ATMACA-Banner

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Bakan Yardımcısı Muhsin Dere ile İstanbul Sedef Tersanesinde inşası devam eden TCG ANADOLU Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisinde incelemelerde bulundu.

Tersane yetkililerinden çalışmalara ilişkin brifing alan Bakan Akar ve TSK Komuta Kademesi, TCG ANADOLU inşasında görevli personelle bir araya geldi.

STM Banner

“Büyük işler yaptığınıza burada bir kere daha tanık olduk.” ifadesiyle çalışanları tebrik ederek sözlerine başlayan Bakan Akar, son dönemde yerli ve millî savunma sanayisinde atılan önemli adımlara dikkati çekti.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde bu konuda önemli mesafelerin kat edildiğini vurgulayan Bakan Akar, gelecek dönemde savunma sanayisi alanında ülkenin birliği, beraberliği ve güvenliği için atılması gereken adımları atmaya devam edeceklerini bildirdi.

TCG ANADOLU-2
Yerli ve millî savunma sanayisinin çok ciddi sistemleri, alt sistemleri üretir hâle geldiğini aktaran Bakan Akar, “Bu, ülkemiz için büyük bir gurur ve onur kaynağıdır. İnşallah önümüzdeki dönemde bu çok daha ileri düzeylere gidecek.” dedi.

Bakan Akar, savunma sanayisinde her türlü hafif silah, top, helikopter, gemi, İHA, SİHA, elektronik malzeme ihraç eder seviyeye gelindiğini belirterek “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliği ve teşvikiyle bu noktaya gelen savunma sanayisinde bundan sonra çok daha önemli işler ve çetin bir yol olduğunun farkındayız. Çalışarak bu güçlüklerin üstesinden geleceğimizden eminiz ve buna inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

TCG ANADOLU ÖZELLİKLERİ

Bakan Akar, TCG ANADOLU Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi’nin kendileri için önemli bir ihtiyaç olduğunu belirterek “TCG ANADOLU’nun çok üstün özellikleri var. Bu; Türk mühendisliğinin, işçisinin, müteşebbisinin, askerinin, Türk Deniz Kuvvetlerinin büyük bir başarısı olacak. Bu sadece bizim için değil, bölge için, dost ve kardeşlerimiz başta olmak üzere tüm dünyada ihtiyaç duyulduğu hâllerde, her türlü insani yardım için, onları desteklemek bakımından, doğal afetlerde, diğer insani yardım konularında başarılı bir şekilde kullanabileceğimiz bir platform.” diye konuştu.

TCG-ANADOLU

NATO’daki faaliyetlerin, sorumlulukların yerine getirilmesinde de TCG ANADOLU’nun önemli bir fırsat sağlayacağını söyleyen Bakan Akar, “Geminin tamamlanmasıyla önemli bir adım atılacak ve ana vatandan çok daha uzak yerlerdeki hak ve menfaatlerimizle alakalı, bölge ve dünya barışı ile alakalı, dost ve kardeş ülkelerle, müttefiklerimizle olan münasebetlerimiz konusundaki vazifelerimizde bize büyük bir yarar sağlayacak.” ifadelerini kullandı.

Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG ANADOLU, 1 Amfibi tabur ile gerekli muharebe ve destek araçlarını ana üs desteği olmadan kriz bölgelerine taşıyabilecek, havuzunda taşıyacağı çıkarma araçları ile çıkarma operasyonlarına katılabilecek ve envanterdeki en ağır NATO helikopterleri ile Osprey hava araçlarının gece ve gündüz operasyon yapmasına olanak sağlayacak bir uçuş güvertesine sahip olacaktır.

Tam yüklü deplasmanda 27,436 ton ağırlıkta ve 231 metre boyunda inşa edilmesi planlanan Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG ANADOLU, Silahlı Kuvvetlerimizin envanterinde yer alan en büyük deniz platformu olacaktır.

 

TCG Anadolu Makara Sistemi

Hatırlanacağı üzere; Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi’nin, SİHA operasyonlara uygun hale getirilmesini kararlaştırmıştı. Bu sebepten ötürü, ANADOLU Gemisi’ndeki modernizasyon faaliyetleri devam ediyor. TCG ANADOLU’nun, 2021 yılı sonunda veyahut 2022 yılı başında envantere alınması planlanıyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Filipinler T129 ATAK Programında artık eğitim zamanı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu