Bakan Pakdemirli Teknopark İstanbul’u ziyaret etti

Roketsan-ATMACA-Banner

T.C. Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Türkiye’nin yüksek teknoloji merkezi Teknopark İstanbul’u ziyaret etti. Ziyarette Bekir Pakdemirli’ye T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ve İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç eşlik ederken Teknopark İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Yerebakan ve Teknopark İstanbul Genel Müdürü Bilal Topçu Teknopark İstanbul hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Teknopark İstanbul kampüsünde incelemelerde bulunan bakan, 3. etap yapı inşaatlarını ve firmaların taşınmaya başladığı Türkiye’nin en büyük kuluçka merkezini de yerinde inceledi. Teknopark İstanbul’da yer alan ve ileri tarım teknolojileri alanında projeleri olan; Sanlab, CTech, Accenture, Altınay firmaları ayrıca kuluçka merkezinde yer alan Bacpolyzyme, Organiker, Scalar Vision, -B2metric, Alpera, Xena Vision ve Move on girişimcileri de heyete yaptıkları sunumlarla Türkiye’nin Tarım 5.0 vizyonunun şekillenmesinde sunabilecekleri hizmetleri aktardılar.

STM Banner

347 Ar-Ge firması, 2267 milli proje, 6959 nitelikli Ar-Ge mühendisiyle Teknopark İstanbul bugün, Türkiye’nin yüksek teknoloji merkezi olarak faaliyet gösteriyor. Savunma sanayii başta olmak üzere Türkiye’nin küresel arenada söz sahibi olabileceği kritik sektörlerde şirketlere de ev sahipliği yapan Teknopark İstanbul, tarım sektörünü destekleyen; biyoteknoloji, genetik, görüntü işleme, drone, yapay zeka, nesnelerin interneti, otonom araçlar, otonom iş makinaları, insansız araçlar ve sensör teknolojileri üzerinde çalışan pek çok ana yüklenici ve alt yükleniciye ev sahipliği yapıyor.

“Kritik yol oynuyor”

“Bakanlık olarak sürdürülebilir ve verimli tarım politikalarımızda önceliklendirdiğimiz konuların başında kamu-sanayi-üniversite işbirlikleri, inovasyon ve Ar-Ge geliyor.” diyen T.C. Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün ziyaret gerçekleştirdiğimiz Teknopark İstanbul ve ev sahipliği yaptığı şirketler de sürdürdüğümüz tarım politikalarımızı başarıyla hayata geçirmemizde kritik bir rol oynuyor. Son 3 yıldır kesintisiz büyüyen tarım alanında da farklı destek ve uygulamaların hayata geçirilebileceğini gösteren bu merkezin ülkemiz için önemli bir değer olduğunu düşünüyorum.

Bakan Pakdemirli Teknopark İstanbul

Yakın zamanda uygulamaya aldığımız “Tarımın Geleceği-Geleceğin Tarımı” platformumuzda da tarıma yatırım, Ar-Ge ve inovasyon ön plana çıkıyor. Bugün burada çalışmalarını dinlediğim şirketlerimizin her biri kritik teknoloji alanlarında ülkemizin milli teknolojilerle kalkınma hamlesine güç katarken tarım alanında da dünyayla yarışabilecek teknolojik çözümleri hayata geçirecek.”

Prof. Dr. Metin Yerebakan

Nitelikli teknoloji altyapısı, konumu ve Türkiye’ye kattığı değerle Türkiye’nin yüksek teknoloji merkezi haline gelen kampüslerinde T.C. Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’yi ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyduklarını ifade eden Teknopark İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Yerebakan sözlerini şöyle sürdürüyor: “Türkiye’nin yüksek teknoloji merkezi olarak ülkemizin tarım alanında ileri teknolojileri kullanarak tarım 5.0 vizyonunu hayata geçirmesi için stratejik çalışmalar yapan şirketlere ve girişimcilere ev sahipliği yapıyoruz. Tarımda yenilenmeyi, otomasyonu ve en önemlisi sürdürülebilir yüksek verimliliği mümkün kılan şirketlerimiz ülkemizin gücüne güç katıyor.

Teknopark İstanbul olarak kamu-sanayi-üniversite işbirliklerinin tarım alanında da bizi önemli bir noktaya taşıyacağına inanıyoruz. Bugün, burada tarım teknolojilerinde koyduğumuz hedeflere yenilikçi teknolojiler üzerinde çalışan şirketlerimizin, girişimcilerimizin desteğiyle ulaşabileceğimizi bir kez daha keşfettik. Tüm şirketlerimize ülkemizin kalkınması için sundukları destekten dolayı teşekkür ediyoruz. Teknopark İstanbul olarak yüksek teknoloji girişimciliğini ve Ar-Ge’yi desteklemeye devam edeceğiz.”

ÖNERİLEN İÇERİK: Filipinler T129 ATAK Programında artık eğitim zamanı

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu