TCG ANADOLU ve Kara Kuvvetleri helikopterleriyle operasyon

Roketsan-ATMACA-Banner

TCG ANADOLU (L-400) Amfibi Hücum Gemisi için yakın gelecekte F-35B savaş uçağı alımı mümkün olmayacağı gözüktüğü için gemide sadece S-70B Seahawk DSH (Denizaltı Savunma Harbi) helikopterlerini konuşlandırabileceğiz. 2000’lerin başında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için 6 adet CH-60 nakliye helikopteri alımı projesi vardı ancak bu zamana kadar hayata geçemedi. Ayrıca Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde, Kara Kuvvetleri Komtanlığı için alınan ve yetersiz sayıda (11 adet) oldukları düşünülen CH-47F Chinook Ağır Nakliye Helikopterleri mevcut.

TCG ANADOLU’nun teslim tarihi yaklaşırken, üzerinde kullanılacak hava araçlarına dair bir belirsizlik söz konusu. Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın S-70 Blackhawk helikopterleri, uzun süreli deniz üzerinde kullanıma uygun yapıda değiller – korozyon sebebiyle – , aynı T-129 ATAK helikopterlerimiz gibi. TCG ANADOLU LHD üzerinde silahlı helikopter ihtiyacımız da olacak. T-129’un deniz modeli ise söylenti seviyesinde, henüz bir resmi açıklamaya yok. Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde, ABD Deniz Piyadeleri tarafından da kullanılan 9 adet AH-1W Süper Kobra taarruz helikopteri var. Bu helikopterler, deniz şartlarında kullanıma uygun yapılan helikopterler ve geçici olarak da olsa LHD üzerinde kullanılabilirler.

STM Banner

AH-1W

Eğitim amaçlı olarak Kara Kuvvetleri’nin T-129, CH-47F ve S-70 helikopterleri, LHD üzerinde Yunan helikopterlerinin Mısır LHD’leri ile yaptığına benzer faaliyetler yapılmalıdır ki yapılacaktır. Bu sayede gerekli durumlarda Kara Kuvvetleri helikopterlerini geçici olarak LHD üzerinde konuşlandırabiliriz.

Örnek olarak son dönemde İran’ın Basra Körfezi ve Hürmüz Boğazı civarında hızlı silahlı botlarla yarattığı tehdide karşı ABD, 90000 ton deplasmana ve 233 metre uzunluğa sahip USS Lewis B Puller yüzer üs gemisi üzerinde AH-64E Apache ve UH-60 helikopterleri ile eğitim uçuşları yaptı. Üs gemisi, ABD Deniz Kuvvetleri’nin deniz aşırı operasyonlarında lojistik ihtiyaçların karşılanması amacıyla kullanılıyor. Gemi taşıdığı yakıt, cephane ve diğer ihtiyaç malzemeleri yanında, uzun pisti ile MV-22 ve CH/MH-53 gibi ağır nakliye helikopterlerine de pist hizmeti verebiliyor.

USS Lewis B Puller

Gemi üzerinde konuşlanan AH-64 Apache gibi saldırı helikopterleri, 80’lerde İran-Irak savaşı zamanında yaşanan petrol tankerlerine saldırı girişimlerini önlemek ve gemileri korumak için kullanıldığı gibi ayrıca özel operasyonlar için de kullanılabilecek.

ABD, 1980-1988 yılları arasında İran-Irak Savaşı sırasında Basra Körfezi’nde özellikle petrol nakliyesi yapan gemileri korumak için deniz kuvvetlerini kullanmıştı. Bu görev esnasında 17 Mayıs 1987 de Oliver Hazard Perry sınıfı (bizdeki Gabya sınıfı) USS Stark fırkateyni, Irak uçağından atılan 2 Exocet gemisavar füzesi vuruldu ve 37 denizci öldü, 21 denizci yaralandı.

USS Stark

Ağustos 1987-Haziran 1989 arasında ABD Özel Operasyonlar Komutanlığı Deniz Kuvvetleri’nin yürüttüğü Earnest Will Operasyonu ile birlikte ancak gizli olarak Prime Chance Operasyonu’nu yürüttü. Bu operasyonda bölge ülkelerinin üslerini kullanmak yerine olası İran saldırılarına karşı birkaç günde bir yer değiştiren deniz platformları kullanıldı. 6 ay için kiralanan bu platformlar, petrol çıkarma işinde kullanılan ve yüzer üsse dönüştürülen Hercules ve Wimbrown VII mavnalarıydı.

Ekim 1987’de faal olan platformlarda Özel Operasyonlar Komutanlığı’na (SOAR) bağlı SEAL timleri, AH/MH-6 Little Bird, OH-58D Kiowa ve UH-60 gibi helikopterler ile MARK II/III süratli ve silahlı devriye botları konuşlandırılmıştı. Her mavnada 10 bot, 3 helikopter, 150+ personel, cephane ve yakıt bulunuyordu.

Hercules ve Wimbrown VII

Bazı kaynaklarda bu operasyonun, helikopterlerin deniz yüzeyinden 30 feet (9,1 metre) yüksekte uçtuğu ve gece görüş gözlüğü ve gece görüş sistemlerinin ilk kez muharebede kullanıldığı operasyon olarak belirtilmiş.

İran gemisavar füzeleri, süratli botlar ve körfeze döktüğü deniz mayınları ile gemilere tehdit yaratıyordu ve 8 Ağustos günü İran’ın mayın döşeme faaliyeti tespit edilmişti.

21 Eylül 1987 günü uluslararası sularda mayın döşediği tespit edilen İran Ajr çıkarma gemisini ele geçirmek için 2 AH-6 ve 1 MH-6 helikopteri, USS Jarret firkateyninden havalandı. Helikopterlerden açılan ateş nedeniyle gemi personeli gemiden ayrıldı ve SEAL timi gemiye çıkarak gemiyi ve taşıdığı mayınlarla ele geçirildi. İran Ajr, operasyonun sonunda batırıldı.

8 Ekim gecesi ise petrol tankerlerini takip eden İran botlarına karşı 3 AH/MH-6 ve 2 devriye botu gönderildi. Bölgeye ulaşan ilk helikoptere botlardan ateş açılınca, çıkan çatışmada 3 İran botu batırıldı ve vurulan botlardan 5 İranlı denizci kurtarıldı. Operasyonlar devam ederken İran, yüzer üslere karşı Silkworm gemisavar füzeleri ve F-4 uçakları ile saldırı girişiminde bulundu ama başarılı olamadı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu