TCG ANADOLU’ya SİHA konuşlandırılacak

Roketsan-ATMACA-Banner

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, katıldığı canlı yayın esnasında TCG ANADOLU Amfibik Hücum Gemisi’ne dair açıklamalarda bulundu.

TCG ANADOLU’nun Türk Deniz Kuvvetleri’ne teslimatının bu yıl sonuna planlandığını ancak pandemi sebebiyle üç-dört aylık bir öteleme olabileceğini vurgulayan DEMİR, “Biz burada (TCG ANADOLU’da) İHA’ları hedefliyoruz. F-35B bir ara konuşulan bir kavramdı ama bu süreçte zaten F-35B’nin konuşulduğu bir aşamada da çok ciddi bir sipariş veya kesinleşmiş bir talep yoktu. O açıdan biz öncelikle gemiye konuşlu İHA’lar üzerine çalışmamızı yoğunlaştırmak istiyoruz.

STM Banner

Bu hem mevcut İHA’ların belki biraz modifiye edilmiş versiyonu olabilir hem de jet motorlu, çeşitli boyutlarda burada çok detayını vermek istemediğimiz ama gemiye iniş-kalkış yapabilecek kabiliyette olan ve gerektiğinde vuruş kabiliyeti de olacak insansız platformların ANADOLU gibi bir gemi üzerinde konuşlanması gerekli diye düşünüyoruz. Çünkü bu, operasyonel gücünüzü artırmak istiyorsanız olması gereken bir unsur. ANADOLU gibi bir gemide çeşitli muharip unsurlar yer alacak, çıkartma gemileri ve helikopterler bulunacak. Ama buna hava gücü anlamında bir sistemin eklenmesinin şart olduğunu düşünüyoruz, bu anlamda ön çalışmaları yapılmaya başlandı. Çeşitli boyutlarda ve kabiliyetlerde silahlı/silahsız çeşitli hava araçlarının, ANADOLU gemisi üzerinde konuşlanması amacımız. Belki geminin devreye girdiği süreçte, ilk günlerde bunu göremeyeceğiz ama bu konuda çalışmalar ve ön analizlerin devam ettiğini söyleyebilir.” açıklamalarında bulundu.

BNA VTOL İHA


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu