STM’den bir ülkeye daha TOGAN İHA ihracatı

Roketsan-ATMACA-Banner

STM tarafından geliştirilen TOGAN Gözcü İnsansız Hava Aracı (İHA), bir ülkeye daha ihraç edildi. TOGAN ihraç edilen ülke sayısı, 2’ye yükseldi.

Milli imkanlarla STM tarafından geliştirilen TOGAN Gözcü İHA, geçtiğimiz aylarda Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmişti. Kısa süre önce Afrika’da ilk ihracat başarısını elde eden TOGAN’ın, ikinci ihracatı da gerçekleştirildi.

STM Banner

Konuyla ilgili olarak STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz tarafından yapılan açıklamada, “Diğer platformlarımız da yavaş yavaş kendini ispatlamaya başladı. TOGAN’da ikinci ülkeye ihracatımız oldu. Şu anda aktif olarak görüştüğümüz ülkeler bulunuyor. BOYGA‘ya çok yoğun ilgi var, benzer şekilde ALPAGU’ya ilgi var. ROKETSAN ile ürettiğimiz ALPAGUT‘u bu sene sonunda uçuracağız. Daha ürün ortaya çıkmadan görüştüğümüz ülkeler var, ona da çok yoğun ilgi var diyebilirim.” ifadelerine yer verildi.

Gece-gündüz gözetleme imkanı sağlıyor

Taktik seviye keşif, gözetleme ve istihbarat görevlerinde kullanılmak üzere tasarlanan TOGAN, özgün uçuş kontrol sistemi ve görev planlama yazılımına sahip bulunuyor. Otonom şekilde havada görev değişimi/devri yapabilen TOGAN, operatörlere kesintisiz ve uzun süreli gözetleme imkanı sunuyor.

Tek bir TOGAN platformu, 10 kilometre menzilde 45 dakika görev yapabiliyor. TOGAN, 30x optik zoom seviyeli gündüz ve kızılötesi görüntü sistemleriyle gece ve gündüz efektif operasyon imkanı sunuyor.

Togan

Platform, özgün otopilot ve bilgisayarlı görü yazılımları sayesinde otonom olarak hareketli hedef takibi yapabiliyor. Gelişmiş bilgisayarlı görü algoritmaları sayesinde hedef tespit, tanıma, teşhis ve teknik analiz yapabilen TOGAN, görüntü kıymetlendirme çalışmalarında kullanıcıya kolaylık sağlıyor.

Görev değişimi özelliğiyle bir TOGAN’ın bataryası belli seviyenin altına geldiğinde, diğeri otomatik olarak görevi devralabiliyor ve bu sayede kullanıcıya kesintisiz kullanım imkanı sunuluyor.

Vurucu İHA’ların gözü olabiliyor

Harekat sahasında tek bir er tarafından kolaylıkla taşınabilen ve kullanılabilen gözcü İHA sistemi TOGAN, geliştirilen uçuş kontrol, görev planlama ve hedef tespit sistemleri vasıtasıyla diğer STM platformlarıyla da müşterek görev yapabiliyor. TOGAN platformları, müşterek “yer kontrol istasyonu yazılımı” vasıtasıyla STM’nin taşınabilir vurucu İHA sistemleri KARGU, ALPAGU ve BOYGA ile gerçek zamanlı, otomatik hedef bilgisi aktarabilecek şekilde tasarlandı.


Kaynak: SavunmaSanayST.com, Anadolu Ajansı, STM

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu