TCG KINALIADA envantere alındı

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın muharip gemi ihtiyacının milli imkanlarla karşılanması için başlatılan “Milli Gemi (MİLGEM)” projesinde, bugün önemli bir eşik açıldı.

MİLGEM Projesi kapsamında, Türk Deniz Kuvvetleri için 4 adet ADA Sınıfı Denizaltı Savunma Harbi Korveti, 4 adet İSTİF Sınıfı Fırkateyn ve 7 adet TF-2000 sınıfı Hava Savunma Harbi Muhribi inşa edilmesi planlanıyordu. Bugüne kadar; TCG HEYBELİADA (F-511), TCG BÜYÜKADA (F-512) ve TCG BURGAZADA (F-513) Korvetleri başarıyla envantere alınmış ve Mavi Vatan’da göreve başlamışlardı. Bugün; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın da katılımıyla İstanbul Tersane Komutanlığı’nda icra edilen tören ile MİLGEM’in ilk fazını oluşturan ADA Sınıfı Korvet projesinin son gemisi olan TCG KINALIADA (F-514) Korveti, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi ve MİLGEM Projesinin ilk fazı başarıyla tamamlandı. İnşasında 50’den fazla firmanın yer aldığı TCG KINALIADA Korveti, %70 yerli katkı oranı ile proje kapsamında şu ana kadar üretilen yerlilik oranı en yüksek gemi oldu. Bu kapsamda, HAVELSAN tarafından geliştirilen ADVENT Savaş Yönetim Sistemi ve Roketsan tarafından geliştirilen ATMACA Gemisavar Füzesi, ilk kez TCG KINALIDA ile birlikte Türk Donanması’nın hizmetine alındı.

STM Banner

İlk olarak TCG KINALIADA Korvetine entegre edilen ATMACA Füzesinin, Kasım ayında bu platform ile atış testleri icra etmesi planlanıyor. HARPOON Füzesi 140 ve Exocet Füzesi ise 70+ kilometre menzile sahipken, ATMACA Füzesi 220 kilometre menzil sahip. Böylelikle, Türk Deniz Kuvvetlerinin hem dışa bağımlılığı azalıyor hem de operasyonel kabiliyeti artıyor. Ayrıca Türk Deniz Kuvvetleri, TCG KINALIADA Korveti ile ilk kez milli ağ merkezli harp yeteneğine ulaşıyor. TCG KINALIADA’ya, HAVELSAN tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilen ADVENT Ağ Destekli Savaş Yönetim Sistemi entegre edildi. Atış testleri geçtiğimiz günlerde başarıyla tamamlanan ADVENT; TCG KINALIADA Korveti’nin, Meteksan Savunma tarafından geliştirilen KEMENT Milli Taktik Veri Bağı ile “Ağ Merkezli Harp Yeteneği” kazandırılacak olan ATMACA Gemisavar Füzesi ve diğer dost platformlarla atış öncesi / atış sonrası etkileşime geçmesine olanak sağlıyor.

Öte yandan “TCG KINALIADA’nın Hizmete Giriş Töreni” kapsamında, Türkiye tarafından Pakistan’a ihraç edilen ve geçtiğimiz sene sözleşmesi imzalanan 4 adet MİLGEM Korvetinin ilkinin, “Sac Kesme Töreni” de icra edildi. Pakistan MİLGEM Korvet Projesi kapsamında Pakistan Deniz Kuvvetleri’ne teslim edilecek olan 4 adet ADA Sınıfı Korvetin iki adeti İstanbul Tersane Komutanlığı’nda, iki adeti ise Pakistan’ın Karaçi Tersanesinde üretilecek. Pakistan Donanması için üretilecek MİLGEM Korvetlerinin tasarımlarında, Pakistan’ın talebi üzerine birtakım değişiklikler yapıldı. Bu kapsamda gemiler, farklı birtakım silah yüklerine ve donanımlara sahip olacaklar.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu