Türk F-16’ları Suriye sınırında Rus menşeli İHA düşürdü

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Hava Kuvvetleri’ne ait F-16 savaş uçakları; geçtiğimiz gün, Kilis bölgesinde Türk Hava Sahasını 6 kez ihlal eden kimliği belirsiz bir insansız hava aracını düşürdüler.

Konuyla ilgili olarak T.C. Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “28 Eylül 2019 tarihinde Milliyeti ve tipi tespit edilemeyen bir İHA, Fırat Kalkanı Harekat Bölgesi ve Kilis batısı bölgesinde Türk Hava Sahasını 6 kez ihlal etti. Yapılan koordineler sonucu kime ait olduğu belirlenemeyen İHA, İncirlik’ten kalkan iki adet F-16 tarafından saat 13.24’te vuruldu. İHA’nın enkazı Kilis İl Jandarma unsurlarınca Çıldıroba Üs Bölgesi-Beşiriye Geçici Barınma Merkezi arasında düşmüş olarak bulundu” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

Türk Hava Kuvvetleri tarafından düşürülen ve aidiyeti belli olmayan insansız hava aracıyla ilgili olarak; Milli Savunma Bakanlığı tarafından paylaşılan görseller incelendiğinde, söz konusu İHA’nın, Rusya Federasyonu tarafından geliştirilen Orlan-10 tipi sabit kanatlı insansız hava aracı olduğu tahmin ediliyor. İHA’nın, kimin tarafından kullanıldığı ise henüz gizliliğini korumakta.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu