Temel Kotil: Milli Muharip Uçak 18 Ay Sonra Motor Çalıştıracak

Roketsan-ATMACA-Banner

TEKNOFEST 2021 kapsamında Tolga Özbek ile bir röportaj gerçekleştiren TUSAŞ CEO’su Prof. Dr. Temel Kotil, TUSAŞ projeleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Milli Muharip Uçak (MMU)

Kotil, MMU’nun hangardan çıkmasına 18 ay kaldığını belirtirken uçağın imalatına başlandığını da vurguladı.

STM Banner

“Gelecek sene bugünlerde fiziksel olarak uçağı görürsünüz. Ondan sonrasında ise, yani 8 ay sonra, motoru çalıştırıyoruz. Buna motor roll-out deniliyor. Motor çalışacak. Bunu hep beraber göreceğiz.”

MMU’nun fabrikadan çıkış (roll-out) töreninin 18 Mart 2023 tarihinde gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

MMU-TF-X-Program Takvimi
MMU/TF-X Program Takvimi

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla başlatılan Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi ile Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan ve 2030’lu yıllardan itibaren kademeli olarak envanterden çıkartılması düşünülen F-16 uçaklarının yerini alabilecek yurt içi imkân ve kabiliyetler ile tasarlanan modern uçakların üretilmesi amaçlanmakta.

Milli Muharip Uçak kapsamında üretilecek olan uçakların, sınıfındaki diğer 5. Nesil uçaklar gibi düşük görünürlük, dâhili silah yuvası, yüksek manevra kabiliyeti, artırılmış durumsal farkındalık gibi teknolojilere sahip olmaları hedefleniyor. Bu kapsamda MMU; 2023 yılında hangardan çıkacak, 2026 yılında ilk uçuşunu yapacak ve 2030’dan itibaren envantere alınması hedefleniyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Türk Hava Kuvvetleri’nin MMU TF-X Sunumu ve Öne Çıkanlar

Hürjet ve ATAK-2

Kotil, MMU’nun hangardan çıktığı tarihlerde HÜRJET’in uçmuş olacağını, ATAK-2 olarak adlandırılan 11 tonluk taarruz helikopterinin de yine uçmaya başlayacağını kaydetti. Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri (ATAK-II/T-929) ile HÜRJET Jet Tekamül ve Hafif Taarruz Uçağı’nın ilk uçuşlarını 18 Mart 2023 tarihinde gerçekleştirilmesi hedefler dahilinde.

T-929 Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri
T-929 Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri

Gökbey Helikopteri

Bir yıl içerisinde Jandarma Genel Komutanlığına (JGK) 3 adet Gökbey’in teslim edileceğini kaydeden Kotil, helikopterlerin halihazırda imalatlarının devam ettiğini belirtti. Kotil, helikopterlerin sertifika uçuşlarının da bitmek üzere olduğunu; teslimata kadar sertifikasyon sürecinin çoktan bitmiş olacağını vurguladı.

TUSAŞ olarak ayda 2, yılda ise 24 adet Gökbey üretmeyi planladıklarını belirten Kotil, Gökbey’in ihracat şansının oldukça yüksek bir helikopter olduğunu kaydetti.

“Gökbey çok satacak bir helikopter. Kardeş ülke Azerbaycan geliyor. Ona da pazarlamasını yapıyoruz. İnşallah oradan da güzel haberler çıkar.”

GÖKBEY Helikopteri
GÖKBEY Helikopteri

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ve diğer ihtiyaç sahibi makamların, genel maksat helikopteri ihtiyaçlarının özgün bir platform ile karşılanması hedefiyle yürütülmekte olan Özgün Helikopter Programı, 15 Haziran 2010 tarihinde toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) kararı ile başlatılmıştır. Program bütçesi ve takvimi 03 Ocak 2013 tarihli SSİK ile kararlaştırılmış ve 26 Eylül 2013 tarihinde Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş (TUSAŞ) arasında sözleşme imzalanmıştır.

GÖKBEY Genel Maksat Helikopteri, ilk uçuşunu Eylül 2018 tarihinde gerçekleştirmiştir. Buna müteakiben, ikinci prototip helikopter de ilk uçuşunu Haziran 2019 tarihinde başarıyla gerçekleştirmiştir. GÖKBEY’in, test faaliyetlerinin tamamlanmasının ardından 2021 yılında seri üretime geçmesi planlanmaktadır. GÖKBEY’in silahlı versiyonu da geliştirilecek.

Pakistan ve Filipinler’e T-129 ATAK Helikopteri İhracatı

Pakistan’a T-129 ATAK helikopteri satışı konusunda hala çalışmalara devam ettiklerini belirten Kotil, konunun hala kapanmadığını ve Pakistan hükümetinin TUSAŞ’a siparişin gerçekleştirilmesi için uzatmalar verdiğini de bir kez daha yineledi. Kotil aynı zamanda Filipinler’e yönelik T-129 ATAK helikopteri ihracatının tamamlanmak üzere olduğunu da belirtti.

ÖNERİLEN İÇERİK: TUSAŞ ve Endonezyalı Havacılık Devi PTDI Arasında MoU İmzalandı


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Tolga Özbek

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu