Bakan VARANK seri üretimdeki AKINCI’yı inceledi

Roketsan-ATMACA-Banner

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK, Baykar Savunma tesislerinde düzenlediği ziyaret esnasında seri üretimdeki AKINCI Silahlı İnsansız Hava Aracı’nı inceledi.

Konuyla ilgili olarak Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar tarafından yapılan açıklamada, “Sanayi ve Teknoloji Bakanımız tesislerimizi ziyaret ederek, AKINCI S-1 seri üretimin son aşamaya gelmiş birinci hava aracını inceledi.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

Şu ana kadar üç adet prototipi üretilen AKINCI İHA’nın, kısa süre içerisinde atışlı testlere başlaması bekleniyor. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne yönelik ilk AKINCI İHA teslimatını 2021 yılı sonuna kadar gerçekleştirmeyi planlayan Baykar Savunma, zaman içerisinde İHA’nin farklı konfigürasyonlarını geliştirmeyi de amaçlıyor.

AKINCI İHA’nın ilk kullanıcıları, Türk Hava Kuvvetleri ile Türk Deniz Kuvvetleri olacak.

AKINCI SİHA; Kanatlı Güdüm Kiti, TEBER Güdüm Kiti, Lazer Güdüm Kiti, Hassas Güdüm Kiti, L-UMTAS, MAM-L, MAM-C, Minyatür Bomba ve CİRİT gibi birçok yerli mühimmatı taşıyabilecek.

AKINCI İHA için eğitim faaliyetleri başladı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Aesa radarı ve hava hava füze atabilir olması önemli.gökdoğan bozdoğan taşımalı bence.çok caydırıcı olur.elbette dogfight yapamaz belki ama km öteden hedefi vurabilme yeteneği olması yeter.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu