SSB ile TR Mekatronik Sistemler arasında 25mm top müzakeresi

Roketsan-ATMACA-Banner

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile TUSAŞ-Sarsılmaz ortaklığında kurulan TR Mekatronik Sistemler firması arasında, 25mm top için sözleşme müzakereleri başladı.

Konuyla ilgili olarak T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından yapılan açıklamada, “25 mm Kara Topu geliştirilmesi için Başkanlığımız ile TUSAŞ-Sarsılmaz ortaklığında kurulan TR Mekatronik Sistemler firması arasında sözleşme müzakerelerine başlandı. Bu Projeyle, 25 mm kara topunun yurt içi imkanlarla geliştirilmesi amaçlanıyor.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

Öte yandan Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR ise “İhracat lisansına tabii olarak üretilen 25 mm Kara Topunu, herhangi bir yurt dışı bağımlılık ve lisansa tabi olmadan yerli imkanlarla geliştirileceğiz. Ayrıca çok sayıda ülkenin kullandığı ve bu yönüyle ihracat potansiyeli yüksek olan bir ürünü ortaya çıkarmayı hedefliyoruz.” dedi.

Zırhlı platformlar için yüksek öneme haiz olan 25mm’lik top, zırhlı muharebe araçları tarafından aktif olarak kullanıyor. Örneğin; ASELSAN tarafından geliştirilen NEFER 25mm’lik Uzaktan Komutalı Silah Sistemi’nin, ZMA-15 modernizasyonu kapsamında modernize edilecek araçlarda kullanılması planlanıyor.

Önerilen İçerik:

ZMA-15 Modernizasyon Projesi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Acaba neden 25 mm’de karar kılındı ? Mesela neden 35 mm değil ? Aklıma bir tek geri tepme geliyor ki herhalde tek neden bu olmamalı. 35 mm namlu zaten MKEK’de üretilmiyor mu ? Belki sayfanızın yazarlarından biri bu konuyu irdeleyen birşeyler yazar yakında.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu