Ermenistan’a ait insansız hava aracı düşürüldü

Roketsan-ATMACA-Banner

Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı hava savunma birlikleri, Ermenistan Silahlı Kuvvetleri’ne ait taktik sınıftaki bir insansız hava aracını (İHA) düşürdü.

Edinilen bilgiye göre; 15 Ağustos günü saat 16:20’de Ermeni Silahlı Kuvvetleri, taktik insansız hava aracı (İHA) ile Ermenistan-Azerbaycan sınırının Tovuz bölgesi yönünde Azerbaycan Ordusu mevzileri üzerinde keşif uçuşları yapmaya çalıştı. Buna müteakiben Ermeni Ordusu’na ait bir İHA, Azerbaycan hava savunma birimleri tarafından tespit edildi ve düşürüldü.

STM Banner

Böylelikle Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri, Temmuz ayından bu yana 5 adetten fazla Ermenistan İHA’sını düşürmüş oldu. Düşürülen İHA’ların modeli ise X-55.

Armenian Defence Industry tarafından geliştirilen X-55; 1.88 metre uzunluğa, 2.62 metre kanat açıklığına, 0.94 metre yüksekliğe, 50 kilogram azami kalkış ağırlığına, 130 km/sa azami hıza, 320 kilometre menzile ve 4500 metre azami irtifaya sahip bir insansız hava aracıdır. X-55, 2014 yılından beri Ermeni Ordusu tarafından kullanılmaktadır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu