Tunus’un ANKA-S İHA’larının teslimat tarihi belli oldu

Roketsan-ATMACA-Banner

Tunus ANKA-S İHA Programı kapsamında teslimat tarihleri belli oldu. TUSAŞ, Tunus Hava Kuvvetleri’ne yönelik ilk ANKA-S İnsansız Hava Aracı (İHA) teslimatlarını bu yıl içerisinde gerçekleştirecek.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ), 2020 yılı içerisinde Tunus Savunma Bakanlığı ile bir ihracat sözleşmesi imzalamıştı. Söz konusu sözleşme, Tunus Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçlarına binaen 3 adet ANKA-S İnsansız Hava Aracı ile 3 adet Yer Kontrol İstasyonu (YKİ)’nun teslimatını kapsıyor.

STM Banner

SavunmaSanayiST.com olarak TUSAŞ tesislerine düzenlediğimiz ziyaret esnasında, TUSAŞ İHA Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Sayın Ömer YILDIZ ile bir röportaj gerçekleştirdik. Gerçekleştirdiğimiz röportaj esnasında, Tunus’un ANKA-S İHA Programı’na yönelik bilgi aldık. Konuyla ilgili olarak YILDIZ tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Bu ay sonuna kadar, Tunus’a iki uçağı göndereceğiz. Son yani üçüncü uçağı ise önümüzdeki sene göndermiş olacağız. Diğer ihracat kalemleri için de çeşitli ülkelerle görüşmelerimiz devam ediyor.”

Yaklaşık 80 milyon ABD Doları değerindeki ihracat sözleşmesi kapsamında TUSAŞ, pilot ve bakım personellerinden oluşan 52 kişilik Tunus kursiyerine gerekli eğitimleri verdi.

anka

Öte yandan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR tarafından Aralık 2020’de yapılan açıklamada, Tunus ile ilgili önemli bilgilere yer verilmişti. Başkan DEMİR, Tunus’a yönelik olarak 150 milyon ABD Doları değerinde savunma ihracatı gerçekleştirildiğini açıklamıştı. Türkiye ile Tunus arasındaki savunma sanayii iş birliğinin, her geçen gün büyüdüğü gözlemleniyor.

ANKA-S İnsansız Hava Aracı

TUSAŞ tarafından milli imkanlarla geliştirilen ANKA-S İnsansız Hava Aracı, gece/gündüz ve kötü hava şartları da dahil; keşif, gözetleme, sabit/hareketli hedef tespit, teşhis, tanımlama ve takip amaçlı gerçek zamanlı görüntü istihbaratı, hedef imhası görevlerine yönelik faydalı yüklerle teçhiz edilmiştir.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanlığı envanterinde bulunan ANKA-S İHA, 30.000ft irtifada 24 saat havada kalabilmekte ve 250 kilogram faydalı yük taşıyabilmektedir. Ancak TUSAŞ’ın ‘Yeni Nesil ANKA’ olarak adlandırdığı konfigürasyon ise 30 saat havada kalabilmekte ve 350 kilogram faydalı yük taşıyabilmektedir.

ANKA ve AKSUNGUR Röportajının Tamamı:

ÖNERİLEN İÇERİK: savunmasanayist.com/tusas-kara-kuvvetleri-t129-atak-faz-ii/

TUSAŞ’tan Kara Kuvvetleri’ne T129 ATAK FAZ-II teslimatı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com Özel Haberidir.

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu