Roketsan Leopard 2A4 Modernizasyonu’nda seri üretime geçti

Roketsan-ATMACA-Banner

Roketsan, Leopard 2A4 Modernizasyonu Projesi kapsamında seri üretime geçti. Tankın zırh paketi, Roketsan Balistik Koruma Merkezi tarafından üretiliyor.

Roketsan, Leopard 2A4 Ana Muharebe Tankları için geliştirmiş olduğu ‘Leopard 2A4 T1 İlave Zırh Sistemi’nin seri üretimine geçti. Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan Leopard 2A4 Tankları, Roketsan’ın T1 İlave Zırh Sistemi ile modernize ediliyor.

STM Banner

Konuyla ilgili olarak T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “KKK envaneterindeki Leopard 2A4 tanklarının modern muharebe ortamına uygun olarak yeteneklerini artırma çalışmamız kapsamında Roketsan’daki Balistik Koruma Merkezinde tasarlanıp üretilen zırh paketinin seri üretimine geçtik ve tanklara entegrasyonuna başladık.

Kule ve gövde bölmeleri için tehdit analizine göre farklı konfigürasyonlarda geliştirilen zırh paketi, halen dünya ordularındaki Leopard 2A4 tanklarında kullanılan en etkin balistik korumaya sahip. Yerli ve milli sistemlerle modernize edilen tanklar Mehmetçik’in hizmetinde!”

Leopard 2A4 T1 İlave Zırh Sistemi

Milli imkanlarla geliştirilen Leopard 2A4 T1 İlave Zırh Sistemi, Roketsan Balistik Koruma Merkezi’nin Altay Zırh Sistemi basta olmak üzere diğer tüm zırh geliştirme projelerinden elde etmiş olduğu tecrübelerden faydalanılarak, Leopard 2A4 tankına özel olarak geliştirilmiş, tamamıyla özgün, yerli ve millî bir zırh çözümüdür.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçları doğrultusunda 6 ay gibi bir sürede geliştirilen Leopard 2A4 T1 İlave Zırh Sistemi’nin, 2019 Temmuz-Aralık ayları arasında balistik testleri yapılmış ve tüm atışlı testlerde tam koruma sağlanmıştır.

Modernize edilen Leopard 2A4 tankları, T1 İlave Zırh Sistemi entegrasyonu sonrası arttırılmış beka yeteneği ve yüksek hareket kabiliyeti sayesinde, özellikle asimetrik savaş ortamında, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin sahadaki en önemli vurucu güçlerinden biri olacaktır.

ÖNERİLEN İÇERİK: savunmasanayist.com/roketsan-mesafece-duzeltme-kiti/


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu