Tunus’un ANKA Bakım Ekibi Göreve Hazır

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen ANKA-S SİHA’nın ilk ihracat müşterisi olan Tunus Hava Kuvvetleri’ne yönelik eğitimler, tamamlandı.

TUSAŞ tarafından yapılan açıklamada Tunus Hava Kuvvetleri bakım personelinin yedi hafta boyunca TUSAŞ tesislerinde tip bakım eğitimleri aldığı ve bu eğitimleri başarıyla tamamladığı, çeşitli alanlarda yetkinlik kazandıkları ve programın takvimden daha hızlı ilerlediği kaydedildi.

STM Banner

TUSAŞ’tan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Tunus ANKA Programı takvimine göre ürün teslimatları öncesi gerçekleştirilmesi gereken bu önemli faaliyet sürecinde kullanıcının icra edeceği planlı ve plansız bakım operasyonları için teknik İngilizce, aviyonik, elektrik, mekanik, motor, yer sistemleri ve yapısal konularında ihtiyaç duyacağı yetkinlikler kazandırılmış oldu.”

Tunus’un ANKA-S Alımı

ANKA

Tunus Savunma Bakanlığı, Tunus Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçlarına binaen TUSAŞ ile ANKA-S İHA tedariki ile ilgili geçtiğimiz aylarda bir sözleşme imzalamıştı. Sözleşme kapsamında Tunus Hava Kuvvetleri’ne, 80 milyon ABD Doları bedel ile 3 adet ANKA-S İnsansız Hava Aracı (İHA) ve 3 adet Yer Kontrol İstasyonu (YKI) teslim edilecek.

Yaklaşık 80 milyon ABD Doları tutarındaki ihracat anlaşması sonrasında Tunuslu 52 pilot ve bakım personeline Ankara’da TUSAŞ tesislerinde gerekli eğitimler verilecek.

ÖNERİLEN İÇERİK: Tunus’a teslim edilecek olan ilk ANKA-S görüntülendi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu