Türk F-16’ları Akdeniz Üzerinde Görev İcra Eden B-52’ye Eşlik Etti

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Hava Kuvvetlerine (TurAF) ait dört adet F-16 savaş uçağı, ABD Hava Kuvvetlerine ait  B-52 Stratofortress Stratejik Bombardıman Uçağına Akdeniz üzerindeki uçuşunda eşlik etti.

26 Mayıs Çarşamba günü İspanya’nın Morón Hava Üssü’nden havalanan ABD Hava Kuvvetlerine ait B-52 bombardıman uçağı, Doğu Akdeniz ve Karadeniz bölgelerinde görev icra etti. NATO işbirliğini güçlendirme maksatlı olarak havalanan uçağa Akdeniz üzerinde önce Yunan F-16’ları ardından ise Türk F-16’ları eşlik etti.

STM Banner

Fotoğraflarda gözüken Türk F-16’ları, Balıkesir 9. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda konuşlu bulunan 193. Öncel Filo’ya bağlı.

Akdeniz’den Karadeniz’e

Doğu Akdeniz’in ardından Karadeniz’e geçen B-52’ye  NATO Güçlendirilmiş Hava Polisliği Misyonu kapsamında Romanya’da konuşlu bulunan İngiliz Hava Kuvvetlerine ait Typhoon savaş uçakları katıldı.

NATO Müttefik Hava Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada gerçekleştirilen görevin “bölgede barış ve güvenliği desteklemek için bir araya gelen Avrupa-Atlantik bölgesindeki ülkelerle ittifak uyumunun gerçek bir göstergesi olduğu” belirtildi.

Dört adet Türk F-16'sı ve B-52
Dört adet Türk F-16’sı ve B-52

ABD’ye ait bombardıman uçakları, Avrupa ve Afrika’da görev icra etmeye devam edecek. NATO Müttefik Hava Komutanlığı açıklamasına göre stratejik bombardıman misyonları, ABD’nin NATO müttefikleri ve bölgesel ortaklarla entegrasyonu için fırsatlar sunuyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Rusya’dan Hmeymim Üssü’ne Stratejik Bombardırman Uçağı Sevkiyatı, Türk F-16’ları Polonya yolcusu,


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, NATO

 

  Sarsılmaz

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu