Türkiye’de hangi ülkelerin hava savunma sistemi var?

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye Cumhuriyeti, uzun yıllardır Suriye kaynaklı hava saldırısı tehdidiyle karşı karşıya. Ekim 2012’de Suriye tarafından yapılan atışlar sonucu Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde 5 kişi hayatını kaybetmiş; Türkiye NATO’dan füze savunma sistemi talep etmişti. Bu tehdidin seviyesi, 2013 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından sınır ihlali yaptığı gerekçesiyle Suriye’ye ait Mi-17 tipi genel maksat helikopterinin düşürmesiyle daha da tırmandı. ABD, Türkiye’nin bu talebin ardından iki adet Patriot bataryasını Gaziantep’e konuşlandırmıştı. Aynı talep doğrultusunda Şubat 2013’te Almanya iki adet Patriot bataryasını Kahramanmaraş’a, Hollanda da yine iki adet Patriot bataryasını Adana’ya göndermişti. ABD, Almanya ve Hollanda’ya ait PATRIOT sistemleri; 2015 yılına kadar Türk Hava Sahasını, Suriye merkezli olası bir hava saldırısına karşı koruduktan sonra geri çekildiler.

Halihazırda ise İspanya’ya ait PATRIOT Hava Savunma Füze Sistemi Bataryası İncirlik’te, İtalya’ya ait SAMP-T Hava Savunma Sistemi Bataryası ise Kahramanmaraş’ta konuşlu bulunuyor. Ayrıca yine kısa bir süre önce, Fransa’ya ait SAMP-T Hava Savunma Sistemi Bataryasının Türkiye’ye konuşlandırılması konusunda anlaşma sağlandı.

STM Banner

Peki bu sistemler ne zamana kadar Türkiye’de konuşlu kalacaklar?

Yukarıda da belirtildiği üzere, Türkiye’nin çok büyük bir hava savunma sistemi açığı bulunuyor. NATO misyonu kapsamında gelen yabancı ülke sistemlerini saymazsak, Türkiye’nin yabancı bir ülkeden gelecek savaş uçağı tehdidine karşı sadece F-16 savaş uçakları ile önleme kabiliyeti bulunuyor. Bunun için ise “Alarm Reaksiyon Görevi” için yerde bulunan muharip uçaklara ek olarak havada da savaş uçakları bulunuyor. Bu, hem çok büyük bir maliyete hem de Türk Hava Kuvvetleri envanterinde yer alan savaş uçaklarının gövde ömürlerinin daha çabuk dolmasına sebebiyet veriyor.

İşte Türkiye; hava savunma sistemi anlamındaki bu acil ihtiyacını karşılamak için Rusya Federasyonu ile 2 Filo yani Filo başı 2 batarya olmak üzere toplam 4 batarya S-400 Triumf Hava Savunma Füze Sistemi tedarikiyle ilgili olarak, 2017 yılı içerisinde 2.5 milyar dolarlık bir anlaşma imzaladı. Bu anlaşma kapsamında ise ilk filoyu oluşturan 2 bataryanın teslimatları, 2019 yılı içerisinde tamamlandı. 2’inci filoyu oluşturan diğer 2 batarya ise 2020 yılı içerisinde teslim edilecek. Türk Hava Kuvvetleri’ne ait ilk S-400 Hava Savunma Füze Sistemi bataryasının, 2020 yılı başlarında operasyonel hale getirilmesi planlanıyor.

Tedarik edilen 4 batarya S-400’ün birer bataryası, İstanbul ve Ankara’ya konuşlanacak. Geriye kalan 2 bataryanın birisinin, Adana veya Kahramaraş’a konuşlandırılması ve bu suretle orada görev yapan yabancı ülkelere ait hava savunma sistemlerinden görevin devralınması bekleniyor. Diğer ikinci bataryanın ise Ege’ye konuşlandırılması bekleniyor.

SAMP/T ile ilgili ayrıntılı bilgi için buraya tıklayınız…


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu