Bakan Çavuşoğlu’ndan kritik F-35 açıklamaları

Roketsan-ATMACA-Banner

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu; Cüneyt Özdemir’in moderatörlüğünde düzenlenen 5N1K programında, Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki ana tartışma konularından olan Türkiye’nin Rusya’dan S-400 Hava Savunma Füze Sistemi tedariki, PATRIOT tedariki ve F-35 savaş uçaklarının teslimatlarının durdurulması konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu, Cüneyt Özdemir’in “S-400’ün ikinci partisi de Türkiye’ye geldi. Açıldı mı kutular” sorusuna: “Kutular açıldı. Trump en son, aktive etmezseniz bu işi idare edebiliriz dedi. Beni de Senatör Lindsey Graham aradı. Trump’ın, senatörlerle yaptığı toplantıdan sonra aradı ve bu mesajı iletti. Biz de tabi kendisine gerekli cevabı verdik. Biz bunları süs olsun diye almıyoruz ki, bizim acil ihtiyacımız var hava savunma sistemine dedik” ifadelerine yer verdi.

STM Banner

S-400 Hava Savunma Füze Sisteminin Nisan 2020’de aktive edilmesinin mümkün olacağını belirten Bakan Çavuşoğlu, “Diğer taraftan diyoruz ki (ABD), biz daha fazla hava savunma sistemine ihtiyaç duyuyoruz. Amerika’dan da PATRIOT almak isteriz. Eğer önümüzdeki süreçte ABD bize PATRIOT satmak isterse ve satabilirse, alırız. Ama diyelim ki alamadık, bu sefer biz S-400 veya başka bir sistemi almak zorundayız. Bunu açık ve net bir şekilde söylüyoruz” dedi.

Cüneyt Özdemir’in “Bir yandan aldığımız uçağı vermiyorlar bizlere. Dört tane F-35’in parasını vermedik mi?” sorusunu yanıtlayan Bakan Çavuşoğlu, “1.4 milyar dolar verdik. Şu anda, bizim teknik personelimizin oradaki çalışmalarını engellediler. Ama onun dışında üretim ve diğer faaliyetler devam ediyor. Trump, bakacağız diyor. Eğer veremezsek (F-35) parayı veririz diyor” açıklamasında bulundu.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu