TUSAŞ Deniz Kuvvetleri’ne ANKA teslimatlarına devam ediyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk savunma sanayiinin ihracat şampiyonu şirketi Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), İHA teslimatlarına hız kesmeden devam ediyor.

Edinilen bilgiye göre; Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın deniz üzeri anlık hedef tespit, teşhis, takip ve imha kabiliyetlerini artıran ANKA İnsansız Hava Aracı (İHA)’nın, yeni bir teslimatı daha tamamlandı.

STM Banner

Operatif İHA Tedarik Projesi kapsamında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından başarı ile kabul testleri yapılan 4’üncü Anka Hava Aracı, yeni kabiliyetler ile birlikte teslim edildi. Deniz üstü ve kara hedeflerinin uzaktan tespiti ve teşhisini, hareketli hedeflerin tespitini ve takibini yapabilen menzili artırılmış SARPER + SAR/ ISAR/ Deniz Arama Radarı, ilk defa ANKA hava aracı üzerinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı hizmetine sunuldu.

İlave olarak yine ilk kez İHA, Entegre  Otomatik Tanımlama Sistemi (AIS: Automatic Identification System) yeteneği ile donatıldı. Entegre AIS sayesinde yüzlerce mil mesafedeki tüm deniz üstü unsurlarının kimlik bilgilerinin tespit yeteneği kazandırılan ANKA’lar; tüm radar, görüntü ve otomatik tanımlama sistemi istihbarat bilgilerini anlık olarak Komuta Merkezlerine iletebilecekler.

Daha önce teslim edilen 3 ANKA hava aracının da yine TUSAŞ tarafından Otomatik Tanımlama Sistemi ile modifikasyonları bu teslimatla birlikte yapıldı.

Deniz Kuvvetleri’ne teslim edilen 2’si SAR ve EO/IR kameralı toplam 4 adet ANKA, Doğu Akdeniz’den Adalar Denizi’nin kuzey bölgesine kadar tüm deniz sınırlarında 7/24 keşif ve gözetleme görevlerinde kullanılıyor.

Öte yandan ANKA İHA’lar; Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve diğer güvenlik birimleri envanterinde de bulunmakta.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu