TUSAŞ’tan Emniyet’e 3’üncü T129 ATAK teslimatı

Roketsan-ATMACA-Banner

TUSAŞ, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri teslimatı gerçekleştirdi. Bu teslimat ile birlikte Emniyet, 3’üncü ATAK helikopterini teslim almış oldu.

Konuyla ilgili olarak T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR tarafından yapılan açıklamada, “Güvenlik güçlerimizin helikopter ihtiyacını karşılamak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Son olarak Emniyet Genel Müdürlüğü’neT129 ATAK Helikopteri FAZ-2 versiyonunun üçüncüsünü teslim ettik.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

Böylelikle Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ), şu ana kadar 62 adet T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri teslimatı gerçekleştirmiş oldu. Türk Kara Kuvvetleri’ne 59’u kesin 32’si opsiyonel toplam 91 adet, İçişleri Bakanlığı’na 24’ü kesin 3’ü opsiyonel toplam 27 adet, Pakistan Kara Kuvvetleri’ne 30 adet, Filipinler Hava Kuvvetleri’ne 6 adet T129 ATAK Helikopteri teslim edilecek.

T129 ATAK Helikopteri

TUSAŞ ve Agusta Westland iş birliğiyle geliştirilen T129 ATAK, ilk uçuşunu 17 Ağustos 2011’de gerçekleştirdi. Türk Kara Kuvvetleri’ne ilk ATAK teslimatı ise 22 Nisan 2014’te gerçekleştirildi. Teslim edilen ilk ATAK, Erken Duhul Helikopteri (EDH) konfigürasyonundaydı. EDH’ler, sadece 20mm top ve 70mm roketler ile teçhiz edilmişlerdi. Geriye kalan helikopterlerin önemli bir kısmı ise Faz-1 konfigürasyonunda teslim edildi. Faz-1 konfigürasyonundaki ATAK’lar; CİRİT, L-UMTAS ve Stinger füzelerini kullanabilmekteler.

Son olarak ise T129 Faz-2 konfigürasyonu geliştirildi. Faz-2 konfigürasyonunda mühimmat çeşitliliğine bir değişik olmadı. Ancak T129 ATAK Faz-2 helikopterleri, gelişmiş elektronik harp ve muhabere sistemlerine sahipler. T129 ATAK helikopterlerinin üretimi, halihazırda Faz-2 konfigürasyonuyla devam ediyor.

İçişleri Bakanlığı’nın da 24+3 adet ATAK helikopteri siparişi mevcut. Emniyet’in ATAK helikopterlerinin tamamı, Faz-II konfigürasyonunda olacak. Jandarma’nın ilk helikopterleri Faz-ı idi ancak yenilerinin, Faz-II olacağı tahmin ediliyor. Şu ana kadar bu üç birime, toplamda 61 adet T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri teslim edildi.

T129 ATAK Helikopteri hangi ülkelere satıldı?

Ayrıca Filipinler’in 6 adet, Pakistan’ın ise 30 adet T129 ATAK Helikopteri siparişi bulunuyor. Filipinler T129 ATAK Programı, kısa süre önce ABD’nin kendi parçaları için ihracat izni vermesiyle hayata geçti. Filipinlerin ilk ATAK helikopterini, bu yıl içerisinde teslim alması planlanıyor. Pakistan’a ihraç edilecek 30 helikopter için ise ihracat izinleri beklenmekte.

ÖNERİLEN İÇERİK: savunmasanayist.com/t129-atak-helikopteri-fiyati/

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu