TUSAŞ Jandarma için GÖKBEY seri üretimine başlıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel KOTİL, Jandarma Genel Komutanlığı için GÖKBEY Genel Maksat Helikopteri’nin seri üretim faaliyetlerine başlanıldığını açıkladı.

Prof. Dr. Temel KOTİL tarafından yapılan açıklamada, “Yönetim kurulumuz, bu hafta yeni bir karar aldı. Jandarma için üç tane T625 GÖKBEY üretiyoruz, seri üretim. Dolayısı ile 2021’de yeni bir seri üretim cihazımız daha var: GÖKBEY.” ifadelerinde bulunuldu. Prof. Dr. KOTİL, her ay iki adet olmak üzere yılda 24 adet GÖKBEY helikopterinin üretilmesinin planlandığını da açıklamalarına ekledi.

STM Banner

Hatırlanacağı üzere TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI), yerli imkanlarla üretilen TS-1400 Turboşaft Motoru‘nu geçtiğimiz haftalarda TUSAŞ’a teslim etmişti. Yerli helikopter motoru ile TUSAŞ, GÖKBEY Helikopteri için entegrasyon faaliyetlerine başlayacak.

GÖKBEY Genel Maksat Helikopteri, geçtiğimiz günlerde Jandarma boyamasına sahip yeni rengiyle görüntülenmişti.

GÖKBEY Genel Maksat Helikopteri

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ve diğer ihtiyaç sahibi makamların, genel maksat helikopteri ihtiyaçlarının özgün bir platform ile karşılanması hedefiyle yürütülmekte olan Özgün Helikopter Programı, 15 Haziran 2010 tarihinde toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) kararı ile başlatılmıştır. Program bütçesi ve takvimi 03 Ocak 2013 tarihli SSİK ile kararlaştırılmış ve 26 Eylül 2013 tarihinde Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş (TUSAŞ) arasında sözleşme imzalanmıştır.

GÖKBEY Genel Maksat Helikopteri, ilk uçuşunu Eylül 2018 tarihinde gerçekleştirmiştir. Buna müteakiben, ikinci prototip helikopter de ilk uçuşumu Haziran 2019 tarihinde başarıyla gerçekleştirmiştir. GÖKBEY’in, test faaliyetlerinin tamamlanmasının ardından 2021 yılında seri üretime geçmesi planlanmaktadır.

Prof. Dr. KOTİL’in, önemli açıklamalarda bulunduğu yeni yıl konuşmasının tamamı:


SavunmaSanayiST.com özel haberidir, kaynak gösterilerek paylaşılabilir.

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu