Tayfun’a yeni nesil AESA radar

Roketsan-ATMACA-Banner

İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAF) envanterinde bulunan Eurofighter Typhoon (Tayfun) savaş uçakları, yeni bir Aktif Elektronik Dizin Taramalı (AESA) Radar ile donatılacak.

Birleşik Krallık Savunma Bakanı Jeremy Quin tarafından bugün yapılan açıklamada, İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAF) envanterinde bulunan Eurofighter Typhoon (Tayfun) savaş uçaklarının yeni bir Aktif Elektronik Dizin Taramalı (AESA) Radar ile donatılacağı belirtildi.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre söz konusu radar, Typhoon uçağının yüksek güçlü jamming yaparak; düşman hava savunma sistemlerini tespit etmesine, teşhis etmesine ve bastırmasına (SEAD) olanak sağlayacak.

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı’na göre Aktif Elektronik Taramalı Dizi (AESA) teknolojisine dayanan yeni Avrupa Ortak Radar Sistemi (ECRS) Mk2’nin Typhoon’a entegrasyonu, giderek daha tartışmalı hale gelen muharebe alanında bir yetenek avantajı sağlayacak.

Şu anda mekanik taramalı radar ile donatılmış olan Typhoon, zorluk veya tehdit ne olursa olsun operasyonel talebi karşılamak için sürekli olarak yükseltilecek şekilde tasarlanmıştır. ECRS Mk2, uçağın en zorlu ortamlarda havada ve yerde birden fazla hedefi aynı anda tespit etmesine, tanımlamasına ve takip etmesine olanak tanıyacak.

2020’lerin ortalarında hizmete girmesi planlanan radar, yüzlerce kişiye istihdam sağlayacak.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu