Ukrayna Ordusu’nun Bayraktar TB2’leri Karadeniz’de

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna Hava Kuvvetlerine ait 2 adet Bayraktar TB2 tipi Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA), Karadeniz’de bulunan ve Ukrayna’ya ait bir ada olan Tendrivsʹka Kosa etrafında son bir hafta içerisinde en az 3 eğitim uçuşu gerçekleştirdi.

Tendrivsʹka Kosa Adası’nda gerçekleştirilen donanma tatbikatı kapsamında Mıkolayiv Hava Üssü’nden kalkış yapan TB2’ler, kendilerine verilen çeşitli görevleri başarıyla icra etti.

STM Banner

2020 yılı sonunda Türkiye’den MİLGEM ADA Sınıfı Korvet ve Bayraktar TB2 tipi SİHA siparişinde bulunan Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Bayraktar TB2 SİHA’ları teslim almaya hazırlanıyor. Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Alexei Neizhpapa, Baykar Savunma tarafından Ukrayna Donanması için üretilen SİHA’ların 2021 yılı sonuna kadar teslim edilmesinin planlandığını açıklamıştı.

Neizhpapa, Ukrayna Donanması için temin edilecek olan TB2 SİHA’ların Azak ve Karadeniz’deki operasyon bölgelerinde bir dizi kritik görevi yerine getireceğini de vurgulamıştı.

Ukrayna’nın Bayraktar TB2 SİHA Tedariki

Ukrayna Donanması’nın, Bayraktar TB2 SİHA’ların yanında çok sayıda Roketsan üretimi MAM-L mühimmatı teslim alacağı tahmin ediliyor. Daha önce de Ukrayna Hava Kuvvetleri, 6 adet Bayraktar TB2 SİHA ile yüksek miktarda MAM-L mühimmat tedarik etmişti. Ukrayna, toplamda 40 adetten fazla Bayraktar TB2 SİHA daha tedarik etmeyi amaçlıyor.

Ukrayna-BayraktarTB2

Ukrayna Donanmasının teslim alacağı TB2’lerin daha uzun menzil gibi geliştirilmiş özelliklere sahip olacağı da biliniyor.

Ukrayna devletine bağlı savunma ihracatı ajansı Ukrspecexport, Baykar Makina ile 6 adet Bayraktar TB2 İnsansız Hava Aracı (İHA), iki kontrol istasyonu ve 200 adet akıllı mühimmat tedariğiyle ilgili 69 milyon dolar değerindeki bir anlaşmayı 2019 Ocak ayında imzalamış, Baykar Makina ise sadece 2 ay içerisinde teslimatları gerçekleştirmişti.

Baykar Savunma tarafından geliştirilen Bayraktar TB2 SİHA; Türkiye, Katar, Ukrayna, Libya ve Azerbaycan tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. Bayraktar TB2, özellikle Libya, Suriye ve Karabağ’daki muharebelerde gösterdiği başarılarla dünyaya namını saldı.

Bayraktar TB2 İHA, üç yedekli aviyonik sistemleri ve sensör füzyon mimarisi ile tamamen otonom taksi, kalkış, iniş ve normal seyir kabiliyetine sahiptir. 250.000 saatten fazla uçan TB2, Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma ve Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde 2014’ten bu yana aktif olarak görev yapmaktadır.

ÖNERİLEN İÇERİK: TCG ANADOLU’ya katlanabilir kanatlı SİHA


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu