Ukrayna Donanması’na Bayraktar TB2 tanıtıldı

Roketsan-ATMACA-Banner

Baykar Savunma Genel Müdürü Haluk Bayraktar tarafından Ukrayna Donanması’na Bayraktar TB2 tipi Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA)’nın tanıtımı gerçekleştirildi.

Baykar Savunma tarafından geliştirilen Bayraktar TB2 SİHA, halihazırda Ukrayna Hava Kuvvetleri tarafından aktif olarak kullanılıyor. Ukrayna Hava Kuvvetleri, geçtiğimiz yıllarda 6 adet Bayraktar TB2 SİHA ile çok sayıda Roketsan MAM-L mühimmatı tedarik etmişti. Ukrayna Donanması ise geçtiğimiz haftalarda Bayraktar TB2 SİHA siparişi verdi.

STM Banner

Ukrayna Donanması’nın Bayraktar TB2 SİHA siparişi kapsamında, Baykar Savunma yetkililerinin de katılımı ile Odessa’da bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantı esnasında Baykar Savunma Genel Müdürü Haluk Bayraktar, Bayraktar TB2 SİHA’nin taarruz ve keşif metotları ile ilgili olarak Ukrayna Donanması’na özel bir sunum gerçekleştirdi.

Defense Express tarafından edinilen bilgiye göre; hava savunma kabiliyeti kısıtlı olan küçük savaş gemilerine etkili olabilecek Bayraktar TB2 SİHA, Karabağ Harekatı esnasında 1.9 milyar ABD Doları değerindeki 1000’e yakın hedefi imha etti.

Ukrayna Bayraktar TB2, Ukrayna Donanması'na Bayraktar TB2

Baykar Savunma tarafından geliştirilen Bayraktar TB2 SİHA; Türkiye, Katar, Ukrayna ve Azerbaycan tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. Bayraktar TB2, özellikle Libya ve Karbağ’daki muharebelerde gösterdiği başarılarla nam salmıştır.

Bayraktar TB2 İHA, üç yedekli aviyonik sistemleri ve sensör füzyon mimarisi ile tamamen otonom taksi, kalkış, iniş ve normal seyir kabiliyetine sahiptir. 250.000 saatten fazla uçan TB2, Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma ve Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde 2014’ten bu yana aktif olarak görev yapmaktadır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu