Sikorsky-Boeing FLRAA tasarımını yayınladı

Roketsan-ATMACA-Banner

Boeing ve bir Lockheed Martin kuruluşu olan Sikorsky şirketleri, FLRAA olarak bilinen ABD Ordusu’nun ‘Gelecek Uzun Menzilli Muharebe Hava Aracı’ ihalesi için tasarlamış oldukları helikopteri lanse ettiler.

Sikorsky ve Boeing, FLRAA olarak bilinen ABD Ordusu’nun Gelecek Uzun Menzilli Muharebe Hava Aracı ihalesi için tasarlanan gelişmiş helikopterinin ayrıntılarını yayınladı. DEFIANT X adlı hava aracı, tarihin en hızlı, en yüksek manevra kabiliyetine sahip ve en dayanıklı muharebe helikopteri olacak.

STM Banner

DEFIANT X, ekibin teknoloji gösterim modeli olan  SB>1 DEFIANT üzerinde kanıtlanmış kullanım nitelikleri ve dönüşüm yetenekleri üzerine inşa edilen bir silah sistemidir. DEFIANT X, yerini almak üzere tasarlandığı Black Hawk helikopterinden daha yüksek hıza ve iki kat daha fazla menzile sahip olacaktır. Şu anda simülatördeki bir savaş ortamında testlere tabi tutulmaktadır.

UH-1B/H, AB204/205, S-70 Sikorsky, AS-532 Cougar, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Genel Maksat Helikopterleri, Genel Maksat Helikopterleri
Sikorsky S-70 (UH-60) Black Hawk

DEFIANT X; sabit eş eksenli rotor sistemi ve itici pervanesiyle düşük hızda taşıma özelliklerini korurken, yüksek hızlarda çalışmasını sağlayan Sikorsky X2 teknolojisini içermektedir. Bu kritik yetenek, personele yüksek tehdit içeren hava savunma ortamlarında artırılmış manevra ve hayatta kalma kabiliyeti sağlayarak, düşman ateşine maruz kalma riskini azaltır ve düşman hattına girmelerine izin verir.

ABD Ordusu’nun, FLRAA ile ilgili teklif talebini bu yılın sonlarında yayınlaması ve 2022’de bir sözleşme imzalaması beklenmektedir.

Önerilen İçerik: Türk Deniz Kuvvetleri’nden helikopter talebi


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu