Ukrayna Hava Kuvvetleri modern edilen MiG-29’u teslim aldı

Roketsan-ATMACA-Banner

Lviv Uçak Tamir Fabrikası tarafından modernize edilen bir Mikoyan MiG-29 (NATO Rapor Adı: “Fulcrum”) savaş uçağı, geçtiğimiz günlerde Ukrayna Hava Kuvvetleri’ne teslim edildi.

Ukrayna devletine ait Ukroboronprom şirketine bağlı Lviv Uçak Tamir Fabrikası, modernizasyon çalışmaları gerçekleştirdiği bir Mikoyan MiG-29 savaş uçağını, geçtiğimiz günlerde Ukrayna Hava Kuvvetleri’ne teslim etti. Edinilen bilgiye göre söz konusu MiG-29, modernizasyon faaliyetleri kapsamında motor onarımına tabi tutuldu ve yeni nesil aviyonik sistemler ile donatıldı. Uçağın hizmet ömrü, modernizasyon sonucunda 8.000 saatten 12.000 saate çıkarıldı.

Ukrayna Hava Kuvvetleri’ne ait MiG-29 savaş uçaklarının modernizasyonunda, İsrail merkezli Elbit Systems şirketinin de görev aldığı tahmin ediliyor. Ukrayna Savunma Bakanlığı ile Elbit Systems, geçtiğimiz sene 11 adet MiG-29’un modernizasyonu için 440 milyon ABD Doları değerinde bir sözleşme için müzakere ediyorlardı. Sözleşme ile MiG-29’ların, İsrail üretimi silah sistemleriyle donatılması planlanıyordu.

MiG-29

Mikoyan MiG-29 (NATO Rapor Adı: “Fulcrum”)

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) tarafından geliştirilen Mikoyan MiG-29, gerek eski Sovyet ülkeleri gerekse Mısır ve Suriye gibi birçok ülke tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. SSCB tarafından NATO üyesi ülkeler tarafından kullanılan F-15 Eagle, F-16 Fighting Falcon ve F-16 Hornet tipi savaş uçaklarına karşı geliştirilen MiG-29, dördüncü nesil bir savaş uçağıdır.

Çift motorlu bir uçak olan MiG-29, halihazırda Azerbaycan, Bulgaristan, Hindistan, Rusya, Suriye, Ukrayna, Belarus ve Özbekistan’ın da aralarında bulunduğu 20’den fazla ülkenin hava kuvvetleri envanterinde bulunmaktadır.

Önerilen İçerik:

İsrail, MiG-29 uçaklarının karakteristik verilerine erişti


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

TUALCOM   BMC-Banner-İçerik   Sarsılmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu