Ukrayna Hava Kuvvetleri modern edilen MiG-29’u teslim aldı

Roketsan-ATMACA-Banner

Lviv Uçak Tamir Fabrikası tarafından modernize edilen bir Mikoyan MiG-29 (NATO Rapor Adı: “Fulcrum”) savaş uçağı, geçtiğimiz günlerde Ukrayna Hava Kuvvetleri’ne teslim edildi.

Ukrayna devletine ait Ukroboronprom şirketine bağlı Lviv Uçak Tamir Fabrikası, modernizasyon çalışmaları gerçekleştirdiği bir Mikoyan MiG-29 savaş uçağını, geçtiğimiz günlerde Ukrayna Hava Kuvvetleri’ne teslim etti. Edinilen bilgiye göre söz konusu MiG-29, modernizasyon faaliyetleri kapsamında motor onarımına tabi tutuldu ve yeni nesil aviyonik sistemler ile donatıldı. Uçağın hizmet ömrü, modernizasyon sonucunda 8.000 saatten 12.000 saate çıkarıldı.

STM Banner

Ukrayna Hava Kuvvetleri’ne ait MiG-29 savaş uçaklarının modernizasyonunda, İsrail merkezli Elbit Systems şirketinin de görev aldığı tahmin ediliyor. Ukrayna Savunma Bakanlığı ile Elbit Systems, geçtiğimiz sene 11 adet MiG-29’un modernizasyonu için 440 milyon ABD Doları değerinde bir sözleşme için müzakere ediyorlardı. Sözleşme ile MiG-29’ların, İsrail üretimi silah sistemleriyle donatılması planlanıyordu.

MiG-29

Mikoyan MiG-29 (NATO Rapor Adı: “Fulcrum”)

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) tarafından geliştirilen Mikoyan MiG-29, gerek eski Sovyet ülkeleri gerekse Mısır ve Suriye gibi birçok ülke tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. SSCB tarafından NATO üyesi ülkeler tarafından kullanılan F-15 Eagle, F-16 Fighting Falcon ve F-16 Hornet tipi savaş uçaklarına karşı geliştirilen MiG-29, dördüncü nesil bir savaş uçağıdır.

Çift motorlu bir uçak olan MiG-29, halihazırda Azerbaycan, Bulgaristan, Hindistan, Rusya, Suriye, Ukrayna, Belarus ve Özbekistan’ın da aralarında bulunduğu 20’den fazla ülkenin hava kuvvetleri envanterinde bulunmaktadır.

Önerilen İçerik:

İsrail, MiG-29 uçaklarının karakteristik verilerine erişti


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu