Ukrayna ZU-23-2 Uçaksavar üretimine başladı

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna, 23mm’lik ZU-23-2 2A13 tipi Çift Namlulu Uçaksavar Topu’nun üretim faaliyetlerine başladı. Üretilen kafile ile Rivne Tatbikat Sahası’nda bir dizi test icra edildi.

Ukrayna Askeri Portalı’ndan edinilen bilgiye göre; Ukrayna, ZU-23 2A13 tipi 23mm’lik Çift Namlulu Uçaksavar Topu’nun üretimine başladı. Üretilen toplar ile icra edilen ilk testler ise başarıyla sonuçlandı. Topların üretimini, Ukrainska Bronetekhnika şirketi gerçekleştirdi.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre; üretilen uçaksavar topu, şirket tarafından gerçekleştirilen test faaliyetlerinin tamamlanmasına müteakiben sahaya gönderilecek ve Ukrayna Ordusu’nun kabul testlerine girecek.

SE DB Artillery Armament şirketi, daha önce ZU-23 için namlu üretimi gerçekleştirmişti. Şirket tarafından üretilen KBA-40 tipi namlular, Sovyet modeli orijinalinden daha iyi bir performans gösteriyor. Üretilen namlular, Sovyet üretimi 2A14 namlularının yerini alacak.

ZU-23 olarak bilinen ZU-23-2, Sovyetler Birliği zamanında geliştirilmiş birçok alçak irtifa hava savunma çekili top sistemidir. Azami 2.5 kilometre angajman menzili bulunan ZU-23-2, genellikle helikopter veya alçak uçuş icra eden savaş uçaklarına karşı kullanılmaktadır. Sistem, tamamen manuel yapıdadır.

Teknik açıdan 2000 mermi / dakika atım hızı bulunan ZU-23-2, teorik olarak ise namlu ömrü sebebiyle bu değeri karşılayamamaktadır. Sistem, yaklaşık 1 ton ağırlığındadır ve şu ana kadar yaklaşık 150.000 adet üretilmiştir.

Önerilen İçerik: SİPER Hava Savunma Projesi’nde detay tasarım tamamlanıyor


SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu