Yunan pilotları Rafale ile tanışıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Fransa’dan ilk etapta 18 adet Rafale teslim alacak olan Yunan Hava Kuvvetleri (IAF), Rafale’e ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Yunan pilotları Rafale ile Salı günü tanışacaklar.

Pentapostagma tarafından edinilen bilgiye göre; Fransız Hava Kuvvetleri’ne ait dört adet Rafale savaş uçağı, 2 Şubat 2021 tarihinde Tanagra Yunan Hava Kuvvetleri Üssü’ne iniş gerçekleştirecek. Yunan F-16 ve Mirage 2000 pilotları, ‘Skyros’ adlı tatbikat kapsamında Rafale’ler ile birlikte ortak uçuş icra edecekler. Tatbikata, Fransız Hava Kuvvetleri’ne ait bir adet yakıt ikmal uçağı da katılım sağlayacak.

STM Banner

Ortak tatbikat esnasında Yunan pilotlarının Rafale ile uçması beklenmezken, uçağın karakteristiklerini incelemek için önemli bir fırsat bulacaklar.

Fransa Bakanı Florence Parly ile Yunan Savunma Bakanı Nikolaos Panagiotopoulos tarafından geçtiğimiz günlerde Atina’da imzalanan anlaşma ile Yunanistan, Fransa’dan 18 adet Rafale tipi savaş uçağı ile birtakım mühimmat tedarikinde bulunacak.

Rafale, Yunan pilotları Rafale

Fransa tarafından Yunan Hava Kuvvetleri’ne 6 adedi yeni olmak üzere 18 adet Dassault Rafale savaş uçağı, 2021-2023 tarihleri arasında teslim edilecek.

Yunanistan, 18 adet Rafale uçağına ek olarak; SCALP Seyir Füzesi, Exocet Gemisavar Füzesi, MICA Havadan Havaya Füze ve METEOR Ramjet İtkili Havadan Havaya Füze de tedarik edecek. Yunanistan, 2025 yılına kadar toplam 40 adet Rafale’e sahip olmayı amaçlıyor.

Önerilen İçerik: Yunan Rafale’inin mühimmatları neler?


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu