Ukrayna’da ‘tank casusluğu’ operasyonu

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna’nın iç güvenlik servisi SBU, Bir Rus casusunun Ukrayna’nın tank programının detaylarını ele geçirme yönündeki girişiminin engellendiğini bildirildi.

Ukrayna’nın devlet iç güvenlik teşkilâtı SBU; söz konusu ajanın yasadışı faaliyetlerini ortaya çıkarma ve belgeleme operasyonunu, Kharkiv Bölge Savcılığının koordinasyonu altında gerçekleştirildi.

STM Banner

Operasyon sonucunda; Ukrayna T-84BM Oplot Ana Muharebe Tankı (AMT)’nın geliştirilmesi ve üretimi konusunda teknik dokümantasyon elde etme çabasında olan Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetlerine bağlı askeri istihbarat teşkilatı GRU’nun yasadışı ajanı olarak hareket ettiğinden şüphelenilen Rus casusu, Kharkiv’de tutuklandı.

Yargılamanın bir parçası olarak SBU müfettişleri ve istihbarat memurları; Rus askeri otoritelerinin gizli bilgilere erişimi üzerine görevlendirdiği ajanın, modern tankın geliştirilmesinde görevlendirilen devlete ait Kharkiv Morozov Makine Tasarım Bürosu’nun bir çalışanını etkilemeye çalıştığını belgelemiş oldu.

Oplot T-84 MBT Main Battle Tank technical data pictures video | Ukrainian  army main battle tank heavy armoured | Ukrainian Ukraine army military  equipment UK

Ajan, SBU görevlilerinin kontrolü altında çalışandan teknik malzeme örneklerini aldı ve fotokopileri GRU istihbarat temsilcisine teslim etti. Söz konusu Ukrayna vatandaşı ajan, vatana ihanet sebebiyle tutuklandı.

SBU tarafından yapılan açıklamaya göre, konuyla ilgili olarak soruşturma çalışmaları devam ediyor.

Önerilen İçerik: Rusya’dan Ukrayna-Donbas’ta ateşkes ihlali


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu