Ukrayna’nın Mİ-8 Helikopterlerine Türk Sistemleri Entegre Edilecek

Roketsan-ATMACA-Banner

Aselsan ile Ukraynalı savunma şirketleri arasında Mi-8 helikopterlerine elektro optik ve silah modernizasyonu için anlaşmaya varıldı.

Ukrayna merkezli Defense Express’in haberine göre Aselsan, Motor Sich ve Ukroboronprom ile Mi-8 helikopterlerinin modernizasyonu için anlaşmaya varıldı.

STM Banner

İddiaya göre anlaşma Saha Expo sırasında imzalandı. Anlaşma, Aselsan tarafından geliştirilen elektro optik sistemlerin Mi-8 helikopterlerine entegrasyonunu kapsıyor.

Proje sadece Ukrayna envanterindeki helikopterleri değil, yurt dışında bulunan Mi-8’lerinde Aselsan, Motor Sich ve Ukroboronprom ortaklığında modernizasyonunu hedefliyor.

Ukrayna ile ASELSAN arasında Mi-8 Helikopteri Anlaşması
Ukrayna ile ASELSAN arasında Mi-8 Helikopteri Anlaşması

L-UMTAS ve Cirit Entegrasyonu

Modernizasyon kapsamında kullanılacak elektro optik sistemler CATS veya geliştirilme faaliyetleri devam eden F-500C olabilir. Hedef helikopterlerin lazer işaretleme kabiliyetine kavuşturulması olması sebebiyle bu iki ürün ön plana çıkmakta.

Ayrıca Türk havadan karaya mühimmatlarının helikopterlere entegrasyonu ile ilgili başka bir anlaşmaya daha Saha Expo sırasında varıldı. Helikopterlere L-UMTAS ve Cirit füzelerinin entegrasyonu yapılacağı da tahmin ediliyor.

Ukrayna önümüzdeki 2 yıl içerisinde Mi-8 ve Mi-2 helikopterlerini MSB-8 ve MSB-2 adı altında yerli olarak üretmeye başlamayı planlıyor.

Aselsan tarafından geliştirilen elektro optik sistemlerin yeni üretilecek helikopterlere de entegre edileceği tahmin ediliyor.

Ukrayna Donanması’nın satın aldığı Ada sınıfı korvetlere de kendi üretecekleri Mi-2 helikopterlerinin deniz varyantını konuşlandıracağı iddia edilmişti.

ÖNERİLEN İÇERİK: AKINCI TİHA ve MİUS Ukrayna Motorlarıyla Güçlenecek


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, DefenseExpress.ua

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu