Kara Kuvvetleri’nde ‘T129 ATAK’ Dönüşümü

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri filosunda, yeni bir dönüşüm yaşanıyor. EDH ve Faz-I konfigürasyonundaki helikopterler, en güncel standarda dönüştürülüyorlar.

Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın taarruz helikopteri ihtiyacının karşılanması amacıyla ‘ATAK’ Projesi, 2004 yılında Cumhurbaşkanlığı Savunma  Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından başlatılmıştı. SSB ile TUSAŞ arasında 2007 yılında imzalanan sözleşmeye binaen İtalyan Agusta Westland şirketi ile ortaklaşa geliştirilen T129 ATAK Helikopteri, 2011 yılında ilk uçuşunu gerçekleştirdi. TUSAŞ, 59+41 adet ATAK siparişi bulunan Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ilk helikopteri ise 2014 yılında teslim etti.

STM Banner

ATAK Helikopterleri; Erken Duhul Helikopteri (EDH), Faz-I ve Faz-II olmak üzere 3 farklı konfigürasyonlarda üretildiler. Şu ana kadar çoğunluğu Kara Kuvvetleri’ne olmak üzere 67 adet ATAK Helikopteri teslimatı gerçekleştiren TUSAŞ, Faz-II helikopterlerinin üretimine devam ediyor.

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilen 9 adet EDH ve 42 adet Faz-I konfigürasyonundaki ATAK helikopterlerinin tamamı – 1 adedi ZDH esnasında düşmüştü -, en güncel standart olan Faz-II’ye yükseltiliyor. ATAK FAZ-II helikopterinde, ATAK FAZ-I’de bulunmayan Radar İkaz Alıcı Sistem, Radyo Sinyal Karıştırıcısı vb. elektronik sistemler ile 9681 V/UHF Yüksek Bant Telsiz bulunuyor.

T129 ATAK

59 adet ATAK siparişi bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri ile 24 adet ATAK siparişi bulunan İçişleri Bakanlığı’na yönelik helikopter teslimatlarının, 2022 yılı içerisinde tamamlanması ve programın sona ermesi bekleniyor. Opsiyonların kullanım durumu ise henüz belirli değil.

T129 ATAK Helikopteri hangi ülkelere satıldı?

Ayrıca Filipinler’in 6 adet, Pakistan’ın ise 30 adet T129 ATAK Helikopteri siparişi bulunuyor. Filipinler T129 ATAK Programı, kısa süre önce ABD’nin kendi parçaları için ihracat izni vermesiyle hayata geçti. Filipinlerin ilk ATAK helikopterini, bu yıl içerisinde teslim alması planlanıyor. Pakistan’a ihraç edilecek 30 helikopter için ise ihracat izinleri beklenmekte.

ÖNERİLEN İÇERİK: TUSAŞ’tan Nijer’e HÜRKUŞ İhracatı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com özel haberidir.

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu