Üst düzey Türk heyetinden Trablus çıkarması

Roketsan-ATMACA-Banner

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Güler ile Libya’nın başkenti Trablus’a hareket etti.

Akar’a ziyaretinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan da eşlik ediyor. Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise ziyaret sırasında ikili ilişkilerin ele alınması ve bölgesel konularda görüş alışverişinde bulunulmasının öngörüldüğü belirtildi.

STM Banner

Bakan Çavuşoğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Kardeş Libya’ya desteğimizi göstermek, stratejik ortaklığımızı geliştirmek ve ikili ilişkilerimizi ele almak üzere Trablus’tayız” ifadelerini kullandı.

Akar ve Türk Heyetinin Libya programı

 

Anadolu Ajansı tarafından verilen bilgiye göre Libyalı yetkililerin yanı sıra Türkiye’nin Trablus Büyükelçisi Kenan Yılmaz tarafından karşılanan Milli Savunma Bakanı Akar, Libyalı yetkililerle görüşecek ve eğitim, yardım, danışmanlık unsurunu ziyaret ederek Mehmetçik ile bir araya gelecek.

Çavuşoğlu ve Fidan
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve MİT Başkanı Fidan Trablus’ta

Bakan Akar, Libya ziyareti kapsamında ilk olarak Libya Genelkurmay Başkanı Muhammed El Haddad ile bir araya geldi. Görüşmede Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler de yer aldı.

Milli Savunma Bakanı Akar ise Libya Genelkurmay Başkanı Haddad ve diğer üst düzey Libyalı generallerle gerçekleştirdiği görüşmenin ardından Trablus’ta bulunan TSK Libya Görev Grubun Komutanlığı ziyaretine başladı.

Akar ve beraberindeki üst düzey Türk heyeti, ikili temaslarının ardından Libya Başbakanı Dibeybe tarafından tam kadro ile ağırlandı.

Dibeybe Libya Türkiye

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Libya heyetiyle gerçekleşen heyetler arası görüşmelerin ardından Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ile bir araya geldi.

Basına kapalı gerçekleşen görüşmede Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve MİT Başkanı Hakan Fidan da yer aldı.

Akar Fidan

Libya heyeti Türkiye’deydi

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, henüz 3 hafta önce kabinesiyle birlikte Türkiye’ye gelmişti. Dibeybe’ye Türkiye ziyareti sırasında 5 başbakan yardımcısı, 14 bakan ve Libya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Muhammed el-Haddad eşlik etmişti.

ÖNERİLEN İÇERİKBakan AKAR ve komuta kademesi Libya’da


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, AA

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu