VURAN ÇNRA geliyor… VURAN’a 107mm roket entegrasyonu

Roketsan-ATMACA-Banner

BMC VURAN Aracına, Roketsan ve MKEK tarafından geliştirilen 107mm’lik Çok Namlulu Roketatar entegrasyonu gerçekleştirildi. VURAN, tek sette 12 adet roket ateşleyebilecek.

Konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR tarafından yapılan açıklamada, “Savunma sanayiimiz kabiliyetlerini birleştiriyor Mehmetçiğe sahada hızlı çözümler sunuyor. BMC üretimi VURAN aracına entegre edilen 107 mm Çok Namlulu Roketatar test atışında hedefi başarıyla vurdu. Tek sette 12 roket ateşleyen ÇNRA’lı VURAN TSK’nın emrinde!” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

Tek sette 12 adet 107 milimetrelik roket ateşleyebilecek olan VURAN Çok Namlulu Roketatar Aracı (ÇNRA)’nın, oldukça yüksek derecede mobilite özelliğine sahip olduğu biliniyor. VURAN ÇNRA sistemi tarafından kullanılan 107 milimetrelik roketler; deniz seviyesinde azami 11 kilometre menzile, yaklaşık 20 kilogram ağırlığa ve yaklaşık 15 metre harp başlığı etki çapına sahipler.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından 25 Haziran 2021 tarihinde yapılan açıklamada deneme maksatlı olarak Kara Kuvvetleri Komutanlığına bir adet 107 mm’lik ÇNRA monteli Vuran aracının tedarik edildiği belirtildi.

107mm Roket Özellikleri (Roketsan)

Çap:107mm
Ağırlık:20kg
Asgari Menzil:3 km (Deniz Seviyesinde)
Azami Menzil:11 km (Deniz Seviyesinde)
Yakıt Tipi:Az Dumanlı Kompozit Katı
Harp Başlığı Tipi:Tahrip + Parçacık Etkili
Harp Başlığı Ağırlığı:8,4 kg
Harp Başlığı Etki Çapı:14 m +
Tapa Tipi:Çarpma

Atış Görüntüleri:

ÖNERİLEN İÇERİK: AKSUNGUR uçuş testlerini tamamladı, teslimata hazır


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu