Yunan Savunma Bakanı’ndan F-35 açıklaması

Roketsan-ATMACA-Banner

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos, Yunan Hava Kuvvetleri’nin Lockheed Martin F-35 Lightning II ve Dassault Rafale alımıyla ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos, çevrimiçi olarak gerçekleştirilen “İstikrar ve Büyümenin Temel Direği Olarak Yunanistan’ın Savunma Kalkanı” adlı etkinlikte Yunanistan’ın gelecekteki savunma planları hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

STM Banner

Dassault Aviation Rafale

Panagiotopoulos: “Temmuz ayında ilk Rafale savaş uçağı Tanagra Hava Üssü’ne gelecek. Bunların silahları Yunanistan-Türkiye güç dengesi için önemli.”

Yunan Donanması ve Yeni Firkateynler

“Türkiye, bizim aksimize donanmasını modernize etmek için denizde büyük atılımlar yaptı. Elimizde 40 yaşında gemiler var, bunlardan bahsediyoruz. Yeni firkateyn programında 8 adayı hala değerlendirmeye devam ediyoruz.”

Yunan Rafale
Yunan Rafale

Lockheed Martin F-35 Lightning II

“F-35’e kesinlikle ilgi duyuyoruz fakat 2.5 milyar euro’luk bir maliyeti de var. Yunanistan’ın F-35’i er ya da geç tedarik edip etmeyeceği, tasarımlarımız ve tükenmez olmayan finansal yeterliliklerimizle alakalı bir mevzu. Viper programı tamamlanması F-35’e zemin hazırlayabilir, hatta belki daha erken sürede olabilir.”

İsrail

“İsrail, bizimle işbirliği yapmak ve özellikle ileri teknoloji insansız hava araçları ve karşı insansız hava araçları sistemleri olmak üzere savunma sistemlerinde ortak üretim planlarını müzakere etmek istedi.”

Önerilen İçerik: İlk Yunan Rafale’i teslimata hazır


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu