ABD’den Yunanistan’ın F-35 talebine ilişkin açıklama

Roketsan-ATMACA-Banner

Yunanistan, Yunan Hava Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarına binaen geçtiğimiz haftalarda Lockheed Martin F-35 Lightning II savaş uçağı tedariki ile ilgili olarak resmi talepte bulunmuştu. Yunanistan’ın talebine ilişkin olarak ABD’den bir açıklama geldi.

ABD’nin Yunanistan Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada, “Amerika Birleşik Devletleri, en üst düzeyde, Yunanistan’ın Yunan Hava Kuvvetleri için F-35’i edinme konusundaki ilgisini memnuniyetle karşıladı. Satın alma konusundaki desteğimizin sinyalini verdik ve Yunanistan’ın savunma yeteneklerini artıracak, ABD Silahlı Kuvvetleri ile birlikte çalışabilirliği sağlayacak ve bölgesel istikrarı artıracak gelecekteki bir satın alma programı üzerinde birlikte çalışıyoruz.

STM Banner

ABD-Yunanistan savunma ilişkisi, tüm zamanların en yüksek seviyesinde ve Amerika’nın Avrupa’daki en güçlü askeri ilişkilerinden biridir. Yunanistan ile savunma ve güvenlik ortaklığımızdan büyük gurur duyuyoruz ve bunu, Yunanistan’ın gelecekte F-35’i satın alması da dahil olmak üzere, her geçen gün daha da güçlü hale getirmek için çalışıyoruz. F-35’i satın alma yolu, doğal olarak Yunanistan’ın F-16 Viper yükseltme programında elde edilen başarıların üzerine inşa edilecek çok yıllı bir süreçtir.” ifadelerine yer verildi.

Yunanistan’ın F-35 Talebi

Yunan basınına göre; Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos, Lockheed Martin ana yükleniciliğinde geliştirilen 5’inci Nesil Savaş Uçağı F-35 Lightning II tedariki için geçtiğimiz haftalarda Amerika Birleşik Devletleri’ne resmi talepte bulundu. Edinilen bilgiye göre; Yunanistan, ilk etapta Türk Hava Kuvvetleri için üretilen ve ambargo sebebi ile teslimatı gerçekleştirilmeyen 6 adet F-35A uçağına talip. Yunanistan, 6 adetlik tedarikin gerçekleşmesi durumunda, 18 adet F-35A daha tedarik etmeyi planlıyor.

Öte yandan Yunanistan Hava kuvvetleri, Fransa ile imzalanan anlaşma kapsamında 18 adet de Rafale tipi savaş uçağı tedarik edecek.

F16

Yunanistan’ın F-16 Blok 70 Modernizasyonu

Yunanistan Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan 85 adet F-16 Blok 52+ jeti, ABD ile yapılan anlaşma kapsamında F-16 Blok 70/72 seviyesine yükseltilecektir.

F-16 Block 70/72 Viper modernizasyonuna uğrayan jetler, diğer F-16’lara göre donanımsal ve yapısal açıdan yükseltmeye maruz kalacakları için genellikle 4+ nesil olarak sınıflandırılmaktadırlar. Viper modernizasyonunda en önemli adım mevcut radarın sisteminin, Northrop Grumman üretimi APG-83 Aktif Faz Dizinli (AESA) radar ile değiştirilmesi olacak. AESA radarı, daha yüksek durumsal farkındalık, esneklik ve tüm hava koşullarında daha hızlı bir hedefleme imkanı sunmakta. APG-83, F-22 ve F-35 AESA radarları ile olan donanım ve yazılım ortaklığından dolayı 5. Nesil uçakların radar kabiliyetlerini, F-16’ya kazandırıyor.

Yunanistan’a ilk F-16 Blok 70/72 teslimatının, 2022 yılında gerçekleştirileceği tahmin ediliyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu