Yunanistan, Fransa’dan 6 Adet Gemi Almaya Hazırlanıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Yunan savunma medyası tarafından sızdırılan haberlere göre Yunanistan, Fransa’dan üç adet firkateyn ve üç adet korvet ithalatı için bir anlaşmaya imza atmak üzere. Yunan Başbakanı Miçotakis ise Paris’e gidiyor.

Yunan savunma medyasından Militaire, Defence Review ve Naval Defence gibi sitelerin haberlerine göre Fransa’nın Yunanistan’a yaptığı teklifin içeriğinde üç adet “Frégate de Défense et d’Intervention” (Orta Sınıf Fırkateyn/FDI) Sınıfı Firkateyn ve üç adet Gowind 2500 sınıfı korvet yer alıyor.

STM Banner

İddiaya göre üç adet firkateyn ve üç adet korvetin Yunanistan’a maliyeti yaklaşık olarak 4.5 milyar avro olacak. Yunan kaynaklara göre Miçotakis’in ziyareti sırasında bir açıklama yapılabilir ancak resmi olarak imzaların henüz atılması beklenmiyor. Aynı zamanda Naval Group CEO’sunun geçtiğimiz hafta Yunanistan’ı ziyaret ederek müzakerelerde ilerleme sağladığı kaydediliyor.

Naval Group, geçtiğimiz günlerde Avustralya’nın 90 milyar dolarlık denizaltı anlaşmasını iptal etmesinin ardından büyük bir şok geçirmişti. Şirket hala olayın etkisinden çıkabilmiş değil.

Yunan Başbakanı Miçotakis’in bu akşam Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile akşam yemeğinde bir araya gelmesi ve yaklaşık 5 milyar dolarlık anlaşmayı duyurması bekleniyor.

Yunanistan ise uzun süredir yeni bir gemi arayışındaydı. Başbakan Miçotakis, Eylül 2020’de yaptığı açıklamada Atina’nın dört adet gelişmiş çok amaçlı firkateyn satın alma planı olduğunu belirmişti. Atina, dört adet yeni nesil firkateyn tedarikine ek olarak Alman üretimi dört adet MEKO sınıfı firkateynin modernize edilmesini de planlıyor. Atina, yeni olarak tedarik etmek istediği firkateynleri ortak üretimle hizmete almak istiyor.

Yunanistan Donanması’nın firkateyn modernizasyonu için teklif veren firmalar ise şu şekilde:

 • Lockheed Martin (MMSC)
 • Naval Group (FDI)
 • TKMS (MEKO A200NG veya MEKO A300)
 • Babco (Type 31)
 • Fincantieri (FREMM)
 • DAMEN (SIGMA 11515)

Frégate de Défense et d’Intervention (Orta Sınıf Fırkateyn/FDI) Sınıfı Firkateyn

 • 4.500 ton deplasman
 • Thales Sea Fire AESA radar
 • Kingklip Mk.2 Sonar
 • CAPTAS 4C Sonar
 • Slyver A-50 Dikey Atım Sistemi (Aster 30 SAM füzesi kapasiteli)
 • RAM CIWS
 • 8xExocet SSM
 • MU90 torpido
 • 76mm Baş Topu

Yunan medyasının iddiasına göre Naval Group’un planı ise şu şekilde: Üç firkateyn Fransa’da üretilecek. İlk iki firkateyn ise 2025 yılında teslim edilecek. Üçüncüsü ise 2026 yılında. Yunanistan’ın aynı zamanda bir adet opsiyon hakkı var. Bu gemi ise Yunan tersanelerinde üretilebilir.

Frégate de Défense et d’Intervention (Orta Sınıf Fırkateyn/FDI) Sınıfı Firkateyn
Frégate de Défense et d’Intervention (Orta Sınıf Fırkateyn/FDI) Sınıfı Firkateyn

Fransa, yukarıda belirtilen teslimat takvimiyle “ara çözüm” sorununu ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Ancak FDI firkateyni konusundaki en büyük sorun hala çözülebilmiş değil. Gemilerde elektronik karşı tedbir sistemleri (ECM) ve decoy lançerleri yer almıyor. Gemiye bu sistemlerin konuşlandırılması için en az 100 milyon avro daha gerekiyor.

Gowind 2500 Korveti

Yine Fransız Naval Group tarafından geliştirilen bir gemi olan Gowind 2500 sınıfı korvetler ise anlaşmada sürpriz element olarak yer alıyor. Gowind 2500 sınıfı korvetler bugüne kadar dört ülkeye ihraç edilmişti. Bu ülkeler arasında Mısır, Malezya, BAE ve Romanya yer alıyor. Bu dört ülke ise toplamda 16 adet gemi siparişi vermiş durumda.

2.400 ton deplasmana sahip olan korvetler, hem denizaltı hem de gemi harbi için tasarlandı. Gemiler aynı zamanda kendilerini hava tehditlerinden koruma kabiliyetine de sahip. Gemilerde Thales 3D SMART-S Mk2 radar yer alıyor. Gowind sınıfı korvetlerin silahları arasında ise 16 adet VL-MICA NG hava savunma füzesi ve 8 adet Exocet gemisavar füzesiyle birlikte MU90 torpidoları için iki adet çifte lançer bulunuyor. Geminin ön tarafından ise bir adet 76mm baş topu yer alıyor.

Gowind sınıfı korvetler ise MEKO sınıfı firkateynlerin modernizasyonu yerine alternatif olarak sunuluyor. Modernizasyon programının yaklaşık 1 milyar avroya mal olması bekleniyordu. Bir adet Gowind 2500 sınıfı korvetin maliyeti ise yaklaşık olarak 350 milyon avro olarak belirtiliyor.

Paris ve Atina Arasında Savunma Anlaşması

Yunan medyasından Kathimerini’nin haberine göre ise Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias ve Savunma Bakanı Nikolaos Panagiotopoulos da yarın Paris’te olacak. Atina, Paris ile yalnızca gemi anlaşması değil aynı zamanda bir savunma anlaşması da imzalayacak. İki ülke arasındaki savunma anlaşması “karşılıklı savunma yardımını” öngörüyor. Yani iki taraftan birisi saldırıya uğradığında diğer ülke onun yardımına koşabilecek.

Yunanistan ve Fransa arasında bu anlaşma için müzakereler yaklaşık 5 yıldır sürüyordu. Paris, bu anlaşmayı “stratejik Avrupa otonomisi” için kritik olarak görüyor. Ek olarak iki ülke arasındaki tatbikatlar da ciddi ölçüde artacak.

ÖNERİLEN İÇERİK: Yunanistan’ın Firkateyn Tedarik Programında Son Durum: İspanya Yarış Dışı


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Naval News, BFMTV

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu