Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan F-16 Blok 70 Tedarikinde Alternatifler Vurgusu

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin F-16 Blok 70 Tedarik Programı’na değindi. Erdoğan; İngiltere, Fransa ve Rusya’yı alternatif ülkeler olarak açıkladı.

Geçtiğimiz gün Cuma Namazı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin F-16 Blok 70 Tedariki Programı’na değindi. Erdoğan, Türkiye’nin savaş uçağı alımında ABD’nin tek kaynak olmadığı vurguladı ve alternatif ülkelere değindi.

STM Banner

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Başkanı John Kirby’nin Beyaz Saray’daki gazetecilere verdiği brifingde, Türkiye’nin ABD’den F-16 modernizasyonu talebine dair, “F-16 programına ilişkin bir güncellememiz yok” demesi, Başkan Joe Biden’ın da temmuzda onaylanan F-16 satışını kısıtlayan yasa tasarısına desteğini sürdürdüğünü belirtmesiyle ilgili görüşü sorulan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

“Biliyorsunuz Madrid’de Sayın Biden’la yaptığımız görüşmede o da elinden gelen her türlü desteği vereceğini söyledi. F-16’lar konusunda olumlu bir yaklaşımda bulundu ve ‘Cumhuriyetçiler destek vermiyor’ gibi de bir imada bulundu. Sonra Dışişleri Bakanım yine Cumhuriyetçilerden yetkili bir zatla Bulgaristan’da bir görüşme yaptılar. Cumhuriyetçilerin bu konuda desteğini istediklerini kendilerine ifade ettiler. Onlar da Cumhuriyetçiler olarak gerekli olan desteği Türkiye’ye verebileceklerini söylediler. Temenni ediyorum ki bu ilişkide Amerika bizi farklı yollara sevk etmesin. Yani farklı yollardan kastım, dünyada savaş uçaklarını satan yer sadece Amerika değil. İngiltere satıyor, Fransa satıyor, Rusya satıyor, her yerden bunu temin mümkün. Bunun için de bize sinyal çakanlar var.”

Alternatifler: Typhoon, Rafale ve Su-35

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından isimleri zikredilen İngiltere, Fransa ve Rusya’da sırasıyla; Typhoon, Rafale ve Su-35 savaş uçakları öne çıkıyor. Bu uçakların tamamı, tıpkı F-16 gibi 4.5 nesil ancak ondan farklı olarak çift motora sahip platformlar.

Fransa, kısa bir süre önce Yunanistan’a Rafale tipi savaş uçaklarının satışını gerçekleştirdi. Türkiye, geçtiğimiz yıl Katar’ın da katılım sağladığı ANADOLU KARTALI 2021 Eğitimi esnasında Rafale’leri yakından inceleme fırsatı buldu.

Eurofighter-Typhoon

İngiltere’nin, uzun bir süredir Türkiye’ye Typhoon satışına sıcak baktığı biliniyor. İngiliz Hava Kuvvetleri’ne ait Eurofighter’lar, bu yıl ANADOLU KARTALI 2022 Eğitimi’ne katılım sağladılar. Öte yandan İngiltere’de, hizmetten çıkarılmak üzere bulunan ancak düşük konfigürasyonda olan Typhoon uçakları da mevcut.

Rusya ise özellikle 2018 yılından beri Türkiye’ye savaş uçağı satışına sıcak bakıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önce Rusya’ya giderek Su-35 ve Su-57 platformlarını incelemişti. Bu platformlara ilaveten; MiG-29++, Su-35 ve MiG-35 platformları da Rusya’nın, Türkiye’ye önerdiği savaş uçakları arasında bulunuyor.

Ancak Rus uçakları, bilindiği üzere Rafale ve Typhoon uçakları gibi NATO standardında değiller. Dolayısı ile Türk Hava Kuvvetleri’nin bu uçakları alması ve aldığı taktirde alışması, oldukça zor.

ÖNERİLEN İÇERİK: F-16 Blok 70 Tedariki İçin Kritik Türkiye-ABD Toplantısı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu