Yunanistan Rafale tedarik miktarını arttırdı

Roketsan-ATMACA-Banner

Yunanistan Rafale sayısında artış… Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos, Yunan Hava Kuvvetleri (HAF) için Fransa’dan tedarik edilecek Rafale savaş uçağı sayısında artışa gidildiğini açıkladı.

Yunanistan, Yunan Hava Kuvvetleri (HAF)’nin ihtiyaçlarına binaen Dassault Aviation Rafale F3R savaş uçağı tedariki için Eylül 2020’de Fransa ile bir anlaşma yapmıştı. Söz konusu anlaşma ile Fransa tarafından Yunan Hava Kuvvetleri’ne, 6 adedi yeni ve 12 adedi ise ikinci el olan 18 adet Rafale F3R savaş uçağı tedarik edilmesi kararlaştırıldı. Toplam değeri 2 milyar Avro olan anlaşmanın 300 milyon ABD Doları değerindeki kısmı ise MBDA firmasından tedarik edilecek mühimmatlara ayrılmıştı.

STM Banner

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos, tedarik edilecek Rafale savaş uçağı sayısının 40 adet olarak revize edildiğini açıkladı. Panagiotopoulos’a göre Yunanistan, 2025 yılına kadar 40 adet Dassault Rafale savaş uçağı tedarik edecek.

Rafale F3R

Rafale F3R konfigürasyonu, şu sistemleri içermektedir:

  • MBDA Meteor Ramjet İtkili Havadan Havaya Füze
  • Thales Talios Lazer Hedefleme Podu
  • Safran Hava Yer Mühimmatı
  • Çeşitli Sensör Sistemleri

Yunanistan Rafale

Önerilen İçerik: Yunan Hava Kuvvetleri Analizi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

2 Yorum

  1. Kaşınıyorlar!ya uçağımızı yaparız yada bunlara şamar indirmek için 50 adet su57 alıp uçağımızı yapıncaya kadar dengeyi sağlayacağız.hatta uçağı hızlandırmak için motor tedarik edilebilir Rusya’dan.Birde adaların karşıları ağır silahlarla mevzilendirilsin

    1. NATO egitimi almis butun silahlari, sistemleri NATO sistemi olan bir ulke Rus uçağı alacak? Dunyanisn en sacma isi olur. Avrupa ve Amerikayla arayi yapip bir kac filo f16 ve f15 almali Turkiye. Ha su 57 dogru durust giremedi bile seri uretime. Birde rus ucaklarinin motor omru Batiya gore cok dusuk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu