Yunanistan’a SIGMA 11515 Fırkateyn teklifi

Roketsan-ATMACA-Banner

Hollandalı gemi üreticisi Damen firması, Yunanistan Deniz Kuvvetleri’nin firkateyn gereksinimi için yeni bir tasarım öneriyor. Yeni öneri, SIGMA 11515 tasarımı.

Naval News’in haberine göre; Hollandalı gemi üreticisi Damen, Yunan Deniz Kuvvetleri’nin firkateyn gereksinimi için yeni bir tasarım öneriyor. Yeni SIGMA 11515 Fırkateynleri, Damen’in Hollanda hükümetinin desteğiyle Thales Nederland ile ortaklaşa sunduğu daha geniş bir paket teklifinin bir parçası konumunda.

STM Banner

Son zamanlarda, Yunanistan Deniz Kuvvetleri’nin ihtiyacının yeni inşa edilmiş fırkateynlerle sınırlı olmadığı beklenen bir konu. Yunanistan’ın ihtiyaçları o kadar acil ki hizmette olan Hydra sınıfı fırkateynlerin modernizasyon projesinin yanı sıra ikinci el gemilerin tedarikinde veya mevcut gemilerin kiralanmasından oluşan bir pakete de ihtiyaç duyuyorlar.

Damen Deniz Satış Destek Müdürü Pieter Heijboer: “SIGMA 11515, tanınmış SIGMA gemi sınıfımızın bir sonraki adımıdır, bu anlamda bir süredir tasarım safhasındadır. Zaten birkaç yıldan beri, portföyümüzdeki diğer gemilerle birlikte birkaç müşteriye bir olasılık olarak sunuldu. Özellikle Yunan Deniz Kuvvetleri bir yıldan uzun bir süre önce yaptığımız ilk görüşmelerde bu tasarıma ilgi göstermişti.”

SIGMA 11515

“SIGMA 11515, zorlu operasyon tiyatrolarında faaliyet gösteren çeşitli donanmalarda halihazırda hizmet veren SIGMA 10514’ten bir sonraki aşamayı temsil ediyor. Akıllı bir standardizasyon politikası ve pazarda oluşan olumlu beklenti, bir müşterinin belirli gereksinimlerine hızlı bir şekilde hizmet edebilecek esnek bir portföyü desteklemek için önemli olanaklardır.

SIGMA11515’in diğer tasarımlarla karşılaştırıldığında sunduğu başlıca avantajlar şunlardır:

• Portföyümüzdeki (DAMEN) diğer tasarımlara göre artan yük;

• Göreve yeniden yapılandırması için özel esnek alanların kullanımı sayesinde ek esneklik;

• Silah ve sensörlerdeki modern gelişmeleri dahil etme imkanı

• SIGMA 10514 ile ilgili aşinalık ve ortak noktalara dayalı risk azaltma akıllı ve hızlı proje kurulumu” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Pieter Heijboer: “Eğer görüşmeler olumlu sonuçlanırsa 4 adet SIGMA 11515’in tamamı Yunanistan’da yerli olarak inşa edilecektir. Teklifimiz ve proje kurulumuz, dört fırkateynin bakım ve idame desteğini sağlamayı da içermektedir. Damen firması olarak, yerel olarak Yunanistan’da inşa edilecek gemi başına 600 Milyon Euro’nun altında fiyatlandırma önererek rekabetçi konumumuzu koruyoruz. Bu fiyatlandırmaya, gemilerin bakım ve idamesine ek olarak bir ILS paketi içermektedir.

Kayıtlara geçsin diye söylüyorum, Fransa ve Yunanistan iki DDY tipi fırkateyn için bir süre ekonomik müzakerelerde yer aldı. Bununla birlikte, Ekim 2019’da bir LOI imzalamasına rağmen, Yunanistan seçeneklerini açık tutmaya karar verdi ve şimdi birkaç tasarım daha düşünüyor. Damen’in SIGMA 11515’ine ek olarak bugün düşünülen tasarımlar şunlardır:

MMSC ile Lockheed Martin
DDY/Belharra
MEKO A200NG (veya MEKO A300)
Type 31/Arrowhead
Navantia (F-110 ile iddiaya göre)
Fincantieri (FREMM’de olduğu iddia edilmekte)” ifadelerini kullandı.

SIGMA 11515 Fırkateyni Genel Özellikleri

SIGMA 11515 Fırkateyni silah sistemi olarak 16x Mk41 VLS, 76mm baş topu, 2x Narwhal 20mm uzaktan komutalı silah istasyonu, 8x NSM gemisavar füzesi ve RAM lançerine sahiptir. Fırkateynin uzunluğu 119 metre ve tam deplasmanı ise 4,400 tondur.

ÖNERİLEN İÇERİK: Yunanistan’dan fırkateyn tedarik planı


KAYNAK: Naval News

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu