Zelenskiy: Yalnız bırakılırsak Avrupa’nın en güçlü ordusunu kurarız

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy; ülkesinin Batı ülkeleri tarafından Donbas’taki çatışmanın çözümünde yalnız bırakılması durumunda, Avrupa’nın en güçlü ordusunu kurmak zorunda kalacağını söyledi.

Yabancı gazetecilerin sorularını yanıtlatan Zelenskiy, Ukrayna’nın doğusundaki sorunların tüm Avrupa’nın sorunu olduğunu belirterek şunları söyledi: “Batılı ülkeler, Ukrayna’da veya sınırda veya geçici olarak işgal edilmiş topraklarda savaşın, yarın nerede ve kimin sınırında olabileceğine dair ilk sinyal olduğunu anlamalıdır. Bu sadece Avrupa’da bir savaş ama Ukraynalılar ölüyor. Ve bu adil değil. Bunu Avrupa ülkelerinden veya Amerika Birleşik Devletleri’nden başka insanların ölmesini sağlamak için söylemiyorum.

STM Banner

Ama şunu açıkça söylemeliyiz: Ukraynalılar ölüyor, farklı insanlar, farklı milletlerden ama Ukrayna vatandaşları. Hem NATO hem de Avrupa Birliği liderleri tarafından vaaz edilen ve savunulan tüm ilkeler için ölüyorlar. Ama biz bu ilkeleri uzun yıllardır sadece sözle değil, somut adımlarla savunuyoruz.”

Empati Çağrısı

“Hayat 10, 20, 30 yıldan fazla. Bugün bazı imparatorluklar var, yarın başkaları da var. Tarihsel örnekler var. Birçok eski imparatorluk artık küçük devletler, demokratik devletler. Bu nedenle, herkes bizim yerimizde başka bir ülke olabileceğini anlamalıdır.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy
Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy

Ve eğer Ukrayna bu küresel sorunu bağımsız olarak çözerse ekipman ve asker açısından Avrupa’nın çok güçlü, en güçlü ordusuna dönüşmekten başka bir yolumuz olmayacak. Ve bunun için elimizdeki her şeyi harcayacağız: bir sürü insan potansiyeli, bir sürü yetenekli insan. Bilim insanı olmak, ülkelerini teknolojik olarak geliştirmek yerine, insanlar ailelerini ve evlerini nasıl koruyacaklarını düşünecekler. Savaşta iyi olan hiçbir şey yoktur.”

Zelenskiy,  NATO Üyeliği Hareket Planı verilmesinin önemine dikkati çekerek NATO’nun Donbas’taki savaşı bitirmek için tek yol olduğunu belirtiyor.

Donbas Krizi

6 Nisan 2014’ten beri Donbass bölgesinde sürmekte olan savaşta bugüne kadar 13 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

Ukrayna’da Rus kökenli nüfusun yoğun bulunduğu Donetsk ve Lugansk (Donbas) bölgelerinde Şubat 2014’te ayrılıkçı gruplar ağır silahlarla hükümet yanlısı birliklere saldırdı. Ukrayna ordusundan bazı silahları ele geçiren ayrılıkçılar, Kiev yönetimine göre, önemli silah ve mühimmat desteğini Rusya’dan gördü.

Ukrayna Bayraktar TB2

Ayrılıkçılar sözde halk oylamalarıyla 11 Mayıs 2014’te Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Lugansk Halk Cumhuriyeti isminde iki ayrı sözde yönetim oluşturdu.

Kiev yönetiminin kontrolünü kaybettiği Rusya-Ukrayna sınırından Rus askeri araçlar ve ağır silahlar Donbas’a girdi. Rusya’nın inkar ettiği bu durum, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği ve Teşkilatı’nın raporlarında da yer aldı. Rus yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki Donetks ve Lugansk bölgeleriyle Kiev ordusunun kontrolündeki bölge arasında cephe hattı oluştu. Geçen 7 yıl içinde temas hattında zaman zaman çatışmalar yaşandı ve iki taraftan da can kayıpları oldu.

ÖNERİLEN İÇERİK: Pentagon’dan Ukrayna’ya 150 milyon dolar


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Ukrayna Cumhurbaşkanlığı

  Sarsılmaz

2 Yorum

  1. Malum Ruslara güvenip nükleer silahlarini teslimedersen böyle oluyor. Hic bir büyük güce güvenmemiz gerektigini anladim. Ruslar yalan dolan Ukrayanaya girdi talan ediyor. ABD yalan dolan PKKistankuruyor bize saldirtiyor. Cin yalan dolan denizin hepsi benim size deniz yok diyor komsularina. Iste cözüm: nükleer karsi denge. Nükleer dengeyi saglayamiyorsan donbasi abazyayi kirim kerkükü rakkayi gelip elinden aliyorlar yalan dolan; sen de mal mal bakiyorsun sahtekar yalancilardan samimi degilsiniz diye yakiniyorsun.

    1. yorumunuzu ayakta alkışlıyorum sayın savmaz dünyada en gerçekçi tek caydırıcılık nükleer silaha sahip olmaktan geçer birilerinin vaadlerine güvenmekten değil olası bir ukrayna rus savaşında batılı hiçbir güç ukrayna için askerini oraya göndermez.Bizdeki durum daha vahim Nato üyesi olduğumuz halde sözde müttefiklerimiz açıktan pkk ya yardım ediyor

Başa dön tuşu