ABD 20 yılın ardından Afganistan’dan çekiliyor

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD, 20 yılın ardından Afganistan’dan tamamen çekiliyor. Çekilme süreci 1 Mayıs’ta başlayacak, sembolik bir öneme haiz olan 11 Eylül’den önce ise tamamlanacak. ABD’nin Afganistan’da şu anda 2.500 kadar askeri var. 2011’de bu sayı 100.000’leri görerek rekor kırmıştı.

ABD Başkanı Biden, “Şu anda Afganistan’daki Amerikan askeri varlığına başkanlık eden dördüncü Amerikan başkanıyım. İki Cumhuriyetçi. İki Demokrat Başkan. Bu sorumluluğu beşinciye devretmeyeceğim. Amerika’nın en uzun savaşını sona erdirme vakti geldi. Artık Amerikan askerlerinin eve dönme zamanı.” ifadelerinde bulundu.

STM Banner

20 yılın ABD’ye bedeli: 2.488 Amerikan askeri hayatını kaybetti, trilyonlarca dolar harcandı.

ABD ile birlikte diğer tüm ülkeler de güçlerini geri çekiyor. NATO Kararlı Destek Misyonu da 1 Mayıs’tan itibaren güçlerini geri çekmeye başlayacak. Buna Türkiye’nin Afganistan’daki güçleri de dahil.

11 Eylül saldırılarının ardından ABD’nin NATO’daki tüm müttefikleri, ABD’yi desteklemek için harekete geçirerek 5. Madde olarak bilinen ortak savunma maddesini ilk kez devreye sokmuştu.

Türkiye’nin ev sahipliğindeki Afganistan barış sürecine ilişkin toplantı ise 24 Nisan – 4 Mayıs 2021 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek. Taliban’ın toplantıya katılıp katılmayacağı ise henüz belirsiz.

ÖNERİLEN İÇERİK: BOZDOĞAN Hava Hava Füzesi’nin teknik özellikleri açıklandı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu