Paşinyan’dan 102. Rus Askeri Üssü açıklaması

Roketsan-ATMACA-Banner

Ermenistan Parlamentosunda bir konuşma gerçekleştiren Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Ermenistan’ın dış güvenliliğinin temel dayanağının Rusya ile olan askeri müttefiklik olduğunu belirtti.

Paşinyan, “Ermenistan güvenliğini nasıl sağlamalı? Ermenistan’ın dış güvenliğinin temelinin Rusya ile askeri bir ittifak olduğunu ve bir düzine anlaşmayla bunun teyitlendiğini vurgulamalıyız. Bu bağlamda, Ermeni-Rus Müşterek Birlikler Grubu ve Birleşik Hava Savunma Sistemi bizim için pratik öneme sahiptir. Bu iki sistemin mantığına göre Ermenistan’a yapılan bir saldırı Rusya’ya yapılan saldırı demektir.” ifadelerinde bulundu.

STM Banner

Paşinyan, Rusya ile gerçekleştirilen müzakerelerde Gümrü şehrindeki 102. Rus Askeri Üssü’nün kabiliyetlerinin genişletilmesi olasılığını da görüştüklerini belirtti.

“Ermenistan’daki 102. Rus Askeri Üssü’nün yeteneklerini genişletme meselesinin yanı sıra 102. Rus Askeri Üssü’nün Sünik bölgesinde yeni bir üs (köprübaşı) kurmasına ilişkin müzakereleri sürdürüyoruz. Bu tartışmalar çok etkilidir. Rus sınır muhafızları, Sünik’te devlet sınırının korunmasında yer alıyor.”

Ermenistan’daki muhalefet partileri, Azerbaycan ana toprakları ile Nahçıvan özerk bölgesi arasında kalan ve güneyde İran’a komşu olan Sünik bölgesine ikinci bir Rus askeri üssü açılmasını talep etmişti.

Paşinyan

Sünik, 27 Eylülde başlayan savaşta Azerbaycan’ın kontrolü altına giren Dağlık Karabağ’ın batı sınırında, İran ve Nahçıvan’la da sınırı olan güney bölgesinde yer alıyor. Bölge aynı zamanda, savaşı sonlandıran 9 Kasım tarihli anlaşmada yer alan “Nahçıvan’la Azerbaycan’ı birbirine bağlayacak koridorun” da muhtemel rotası üzerinde yer alıyor.

Ermenistan’ın Sünik Korkusu

Ermenistan, Azerbaycan’ın Zangezur (Sünik) üzerinde hak iddia etmesinden endişe ediyor.

Rusya ve Ermenistan arasındaki askeri işbirliği, 29 Ağustos 1997 tarihli Rusya Federasyonu ve Ermenistan Cumhuriyeti arasında Dostluk, İşbirliği ve Karşılıklı Yardıma İlişkin Anlaşmaya dayandırılıyor.

Rusya Federasyonu ve Ermenistan devlet başkanları arasında 16 Mart 1995 tarihli Ermenistan Cumhuriyeti Arazisinde Rusya’nın Askerî Üssüne İlişkin Rusya Federasyonu ve Ermenistan Cumhuriyeti arasında imzalanmış ve Rusya, Ermenistan’ın Gümrü şehrinde 102. Askeri Üssü’nü kurmuştu.

Rus Silahlı Kuvvetlerinin Transkafkasya birlikleri karargâhı da buraya taşınmıştır. 2010 yılından itibaren 102. üssün yapısı değiştirilmiş ve tugay sistemine geçilmiştir. Rusya Silahlı Kuvvetleri yetkililerince yapılan açıklamalara göre bugün üsteki personel sayısı 4 bin 245’dir. Bunlardan 370’i subay, 500’ü sivil uzmandır. 1995 yılında anlaşma imzalandığı sırada 25 yıl olarak belirlenen süre, 2010 yılında imzalanan yeni protokol gereği bu süre 49 yıl olarak (1995’den itibaren) değiştirilmiştir. Dolayısıyla Rusya ve Ermenistan arasındaki anlaşma 2044 yılına dek yürürlükte kalacak.

Caucasian Knot | Russian contract serviceman found dead in Armenia

2017 yılında ise Rus ve Ermeni askerlerinden oluşturulan Rus-Ermeni Müşterek Kuvvetler Grubu Gümrü’de bulunan 102. Rus Askeri Üssü’nde konuşlandırılmıştı.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis: (Libya Başkanlık Konseyi Başkanı el-Menfi ile Atina görüşmesi) Libya ile deniz yetki sınırlarının belirlenmesi için görüşmelerin derhal tekrar başlaması konusunda mutabık kaldık.

ÖNERİLEN İÇERİK: Rusya’dan Ukrayna Bayraktar TB2’lerine ilişkin açıklama


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Karabağ savaşına Rusya bu nedenle direkt müdahil olmadı. Zımnen de olsa o bölgeyi Azerbaycan toprağı olarak kabul etmiş oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu