ABD Suriye’ye mekanize birlik sevk ediyor

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Savunma Sekreteri Mark Esper tarafından Brüksel’deki NATO merkezinde gerçekleştirilen basın toplantısı esnasında yapılan açıklamaya göre; Amerika Birleşik Devletleri, Donald Trump’ın Barış Pınarı Harekatı’nın başlamasıyla Suriye’deki bütün askeri birlikleri geri çekme kararı almasının aksine, Suriye’nin doğusunda yer alan petrol alanlarının korunması için mekanize birlikler konuşlandıracak.

Esper’in açıklamasının ardından Newsweek’e açıklamalarda bulunan üst düzey bir Pentagon yetkilisi; Pentagon’un, Suriye’de verimli petrol sahalarının bulunduğu bir bölgeye yarım tabur asker ile 30 adet M1 Abrams Ana Muharebe Tankı (AMT) göndermek istediğini ve konuyla ilgili olarak Beyaz Saray’ın onayının beklendiğini bildirdi. Söz konusu Pentagon yetkilisi bu mekanize kuvvetin, YPG’nin hakimiyet alanında bulunan petrol kuyularını, DAEŞ’e karşı korumak için bölgeye gönderileceğini de açıklamalarına ekledi.

STM Banner

ABD Başkanı Donald Trump tarafından geçtiğimiz hafta yapılan açıklamada, “Petrolü güvence altına aldık ve bu nedenle petrolün bulunduğu bölgede, az sayıda ABD askeri kalacak. Gelecekte onunla (petrol kuyuları) ne yapacağımıza karar vereceğiz” ifadelerine yer verilmişti.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu