ABD’den Ukrayna’ya milyonlarca dolarlık hibe

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Savunma Bakanlığı, Ukrayna güvenlik güçlerine verdiği hibe taahhüdünü yerine getirmeye devam ediyor. ABD’den Ukrayna’ya 125 Milyon Dolarlık yeni yardım.

ABD Savunma Bakanlığı; Ukrayna Güvenlik Yardımı Girişimi (USAI) kapsamınca, Ukrayna güvenlik güçlerine 125 milyon dolar değerinde yardımda bulundu. Yardımın amacı, ülkenin toprak bütünlüğü ile sınırlarını korumasına ve ayrıca NATO ile birlikte çalışma potansiyelini arttırmaya destek olmak için eğitim ve danışmanlık sağlamak, bunların yanı sıra teçhizat tedariki yapmak olarak belirtildi.

STM Banner

Yapılan bu yardım paketi, ABD’nin Ukrayna’nın kendisini Rus saldırılarına karşı daha etkili bir şekilde savunmasını sağlamak için tahribat gücü yüksek silahlar sağlama konusunda yapmış olduğu taahhüdünü doğrular nitelikte.

USAI paketi, Ukrayna’nın karasularını koruma ve devriye kapasitesini artırmak için iki adet ilave silahlı Mark VI devriye botunun tedarikini de içeriyor. ABD bugüne kadar toplamda sekiz adet Mark VI botu taahhüt etmişti. Paket ayrıca, ilave karşı topçu radarları ve taktik teçhizat sağlayarak Ukrayna kuvvetlerinin savaş gücünü, komuta-kontrol kapasitesini ve durumsal farkındalığını artırmaya olanak sağlıyor.

Javelin ATGM

Ayrıca analiz yeteneğini güçlendirmek için kesintisiz uydu görüntüleme imkanı, askeri tıbbi tedaviyi desteklemek ve savaş tahliye prosedürlerini yerine getirebilmek için ekipman sağlıyor.

Amerika Birleşik Devletleri; 2014 yılında, Kırım’ın Rus kuvvetleri tarafından ilhak edilmesinin ardından Ukrayna’ya 2 milyar dolardan fazla güvenlik yardımı taahhüt etmişti ve güvenli, müreffeh, demokratik ve özgür bir Ukrayna’yı desteklemek için Avrupa – Atlantik hedeflerini ilerletmek adına Ukrayna’ya yardım etme politikasında kararlı adımlarını sürdürmekte.

Ayrıca Ukrayna, Türkiye ile derin savunma sanayii ilişkilerine sahip.

Ukrayna MİLGEM’i hakkında yeni detaylar


Elif Funda ALTUN / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu