ABD’den Almanya’ya P-8’ler için açık kapı

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Dışişleri Bakanlığı, Almanya’ya olası bir Yabancı Askeri Satış (FMS) için tahmini 1,77 milyar dolar maliyetle beş adet Boeing P-8A Deniz Karakol Uçağı’nın satışını onayladı.

ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı’ndan 12 Mart’ta yapılan açıklamaya göre; ABD Kongresi’ne olası satış hakkında, bugün bildirimde bulunuldu.

STM Banner

Almanya, beş P-8A uçağına ek olarak; taktik açık görev yazılımı, Wescam elektro optik ve kızılötesi MX-20HD sensörleri, Raytheon AN/APY-10 radarı, Deagel ALQ-240 sistemi BAE Systems AN/ALE-47 karşı önlem sistemi, diğer alt sistemler, destek ekipmanları, bakım ekipmanları, eğitim cihazları ve yedek parçalar talep etti.

Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı: “Önerilen satış, koalisyon deniz operasyonlarına kritik yetenekler sağlayarak Almanya’nın mevcut ve gelecekteki tehditleri karşılama kabiliyetini artıracak. Almanya şu anda Lockheed P-3C Orion’u işletiyor, ancak bu uçak ömrünü tamamlıyor ve 2024’te emekli olacak. Almanya yerine P-8A Poseidon’u koymayı planlıyor. Önerilen satış, Almanya’nın önümüzdeki 30 yıl boyunca deniz gözetleme uçağı kapasitesini modernize etmesine ve sürdürmesine olanak sağlayacaktır.” açıklamasında bulundu.

Almanya’da günümüzde yaş ortalaması 37,8 olan sekiz adet P-3C Orion deniz devriye uçağı hizmette bulunuyor.

P-3C-Orion
P-3C-Orion

Almanya henüz resmi olarak uçağı seçip bir sözleşme yayınlamadığı için 1,77 milyar dolarlık tahmini fiyat kesinleşmedi. Çoğu ülke bir satış paketinde henüz opsiyon seçmediği için, tahmini tutar genellikle üzerinde anlaşılan nihai fiyattan daha yüksek olmaktadır.

NATO misyonlarına ek olarak, P-8A gibi deniz devriye uçakları büyük olasılıkla Almanya tarafından Kuzey Denizi ve Baltık Denizi’ndeki Rus suüstü gemilerini ve denizaltılarını izlemede kullanılacak. Rusya’nın Baltık Denizi’nde Kaliningrad  ve St. Petersburg’da kurulumlar da dahil olmak üzere önemli deniz üsleri vardır.

Boeing P-8 müşterileri arasında Hindistan Donanması, Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri, Yeni Zelanda Kraliyet Hava Kuvvetleri, Norveç Kraliyet Hava Kuvvetleri, Güney Kore Donanması, İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri ve ABD Donanması bulunmaktadır.

Önerilen İçerik: Mavi Vatan’a MELTEM-III Deniz Karakol Uçağı takviyesi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu