ABD’den Hindistan’a 2.42 milyar dolarlık P-8I Satışına Onay

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD, Hindistan’ın ilave 6 adet P-8I Poseidon Deniz Karakol Uçağı siparişine olumlu yanıt verdi. Anlaşmanın toplam bedelinin ise 2.42 milyar $ olduğu öğrenildi.

ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı (DSCA) tarafından yapılan açıklamada satış onayına ilişkin Kongreye tebligat gönderildiği belirtildi. Satış paketinde 6 uçağın yanı sıra, 8 adet Çok Fonksiyonlu Bilgi Dağıtma Sistemi, 42 adet füze uyarı sensörü, 14 adet Global Konumlandırma Sistemi (GPS) ve birçok yedek parça ile yazılım destek sisteminin yer aldığı kaydedildi.

STM Banner

Kongreye gönderilen tebligat çerçevesinde anlaşmanın 30 gün içerisinde gözden geçirilip onaylanması bekleniyor. Aksi bir durumda ise Kongre’nin anlaşmayı engelleme hakkı bulunuyor.

Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı açıklamasına göre anlaşmanın onaylanması “ABD’nin dış politikasının ve ulusal güvenliğinin” çıkarına olacak. Açıklamada aynı zamanda Hindistan’a yönelik P-8I satışının bölgedeki askeri dengeyi de değiştirmeyeceği de not ediliyor.

Hint Donanmasının P-8 Filosu

Ocak 2009’da 8 adet, Temmuz 2016’da ise 4 adet P-8I siparişi veren Hindistan Donanmasının envanterinde halihazırda 12 adet P-8I deniz karakol uçağı bulunuyor. 6 adetlik ilave siparişin onaylanmasının ardından Hint Donanması 18 uçaklık bir P-8I filosuna sahip olacak.

P-8I 2

Hindistan’ın 2007’den bu yana ABD’den yaptığı savunma ithalatının faturası ise 21 milyar $’ı aşmış durumda.

Hindistan için özel olarak tasarlanan Poseidon: P-8I

P-8 Poseidon uçağının Hindistan için geliştirilen varyantı olan P-8I Poseidon; uzun menzilli denizaltı savunma harbi (DSH/ASW), yüzey karşıtı harp (ASuW) ile istihbarat, keşif ve gözlem (ISR) faaliyetleri için geliştirilmiştir. Azami 12.496 metre irtifada görev yapabilen P-8I, 9 kişilik mürettebata sahiptir ve iki adet CFM56-7 motoru ile donatılmıştır.

ÖNERİLEN İÇERİK: Hint Posedion’larına Harpoon ve MK-54


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı

  Sarsılmaz

2 Yorum

  1. Hindistan S 400 alıyor hemde 5 küsur milyar dolara .geri adım atmayacağını da söylüyor.hani abd niye bu uçakları satıyor.abd iki yüzlü sinsi Türkiye yi bölme peşinde bu çerçevede bizim çok uluslu bir müdahale karşısında direnmememizi engelme çabasında .Şu anda Dogu Akdenizde egede bunun provaları yapılıyor.bizim daha fazla s 400 bataryasını temin etmemiz şart.hatta mmu yapılana kadar meteor füzesi de içeren bir filo euro fightter yada alternatif bir uçak almalıyız.öyle katmanlı bir sistemimiz olmalıki cesaret edemesinler.

  2. ABD nin iki yüzlülüğü!Hindistanda S-400 alıyor ama onlara satışa devam ediyor!Artık şu ABD ye karşılık verilecekse başlanmalı.üsler kapatılmalı.Nato yada destek azaltılmalı.adamlar yapacaklarını zaten yapıyorlar.Ermeni tasarısı,fetöyü savunmaları,PKK ya destek çıkmaları,Yunan’ı silahlandırmaları.daha neyi bekliyoruz?!!bizi yok etmelerini mi?!Bu kadar sabırda insanı çatlatır.yapılacak tepkilerde geç kaldıkça adamlar daha da ötesini yapıyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu