ABD’den milyar dolarlık P-8A Poseidon siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

Amerika Birleşik Devletleri Donanması, Boeing firmasına 11 adet daha P-8A Poseidon Deniz Karakol Uçağı siparişi verdi. Sipariş, 1.6 Milyar Dolar değerinde.

ABD Donanması, Boeing’e 11 adet P-8A Poseidon uçağı için 1.6 milyar dolarlık bir üretim sözleşmesi verdi. Dokuz uçak, ABD Donanması filosuna katılacak ve ikisi 2009’dan bu yana P-8A programında iş birliği ortağı olan Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne (RAAF) teslim edilecek. Sözleşme, ABD Donanmasına ait P-8A uçaklarının toplam sayısını 128’e, RAAF toplamını ise 14’e çıkarıyor.

STM Banner

ABD Donanması Deniz Devriyesi ve Keşif Program Ofisi Program Yöneticisi Yüzbaşı Eric Gardner konuyla ilişkin, “P-8A paha biçilmez bir uçak olmaya devam ediyor. Bu ek uçaklar filoya genişletilmiş deniz devriyesi ve keşif yetenekleri sunmaya yardımcı olacaktır” ifadelerini kullandı.

P-8A, ABD Donanması tarafından kullanılan uzun menzilli bir torpido ve gemisavar füzesini taşıyabilen deniz karakol uçağıdır. Uçaklar; istihbarat toplama, gözetleme, keşif ve arama kurtarma için hayati önem taşıyor.

P-8 Posedion, P-8I, AGM-84L Harpoon Blok II, MK-54 Hafif Torpido, Denizaltı Savunma Harbi (DSH)

Boeing’in P-8A programından sorumlu başkan yardımcısı ve program yöneticisi Stu Voboril: “P-8A’nın beklentileri aştığını söyleyen Donanma filolarından geri bildirimler duymaya devam ediyoruz. Odak noktamız dünyanın en iyi deniz devriye uçaklarını teslim etmek. Bu ancak ekibimiz gerçekten işbirliği yaptığında, dinlediğinde ve müşteri önceliklerine odaklandığında olur.”

P-8, bir bomba bölmesi ve silahlar için pylonlar içerecek şekilde modifiye edildi. Her kanatta iki silah istasyonu var ve 129 sonobuoy taşıyabilir. Uçak ayrıca uçak içi yakıt ikmal sistemi ile donatılmıştır.

Boeing 737 Yeni Nesil uçağının askeri bir türevi olan P-8, gelişmiş silah sisteminlerini uçağın maliyet avantajlarıyla birleştiriyor.

P-8’in iki çeşidi vardır: Hindistan Donanması tarafından uçurulan P-8I ve ABD Donanması, Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAAF) ve Birleşik Krallık Kraliyet Hava Kuvvetleri tarafından uçurulan P-8A Poseidon.

ÖNERİLEN İÇERİK: KAPLAN MT Tankı seri üretimde


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu